6 września, 2017 r.

Notatki z getta łódzkiego

Notatki z getta łódzkiego

Źródło: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

4 września w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbyło się spotkanie poświęcone książce "Notatki z getta łódzkiego 1941-1944" Józefa Zelkowicza wydanej nakładem Wydawnictwa UŁ. Wydarzenie to było upamiętnieniem 73. rocznicy likwidacji getta łódzkiego i 75. rocznicy Wielkiej Szpery.


Notatki z getta łódzkiego 1941-1944 to najnowsza książka z serii „Łódzkie Judaica”. Podobnie jak Bałuty. Powieść o przedmieściu Jisroela Rabona oraz inne książki wydane w ramach serii, umożliwiają polskojęzycznemu czytelnikowi obcowanie z literaturą tworzoną pierwotnie w jidysz i często niedostępną także w przekładach.


Książka Józefa Zelkowicza jest wyjątkowo wyczerpującą i przekonującą publikacją na temat ocalałych z łódzkiego getta. Autor, literat i dziennikarz, od samego początku dokumentował losy społeczności tam uwięzionej. Prowadził zapiski najprawdopodobniej codziennie przez cztery lata, odnotowując stan ludności getta, choroby, wypadki, samobójstwa, deportacje i wszystkie istotne zjawiska. Tekst zawiera również refleksje, komentarze i sprostowania oficjalnych wersji wydarzeń (cenzurowanych w Encyklopedii getta łódzkiego). Zelkowicz nie eufemizował drastycznych realiów życia wysiedlonych do getta Żydów.


Publikacja została sfinansowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w latach 2012-2017, który funkcjonuje w porozumieniu z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk humanistycznych w Polsce. Oprócz Krystyny Radziszewskiej oraz Ewy Wiatr redaktorami naukowymi tomu są Michał Trębacz i Monika Polit, która jest także autorką tłumaczenia tekstu Józefa Zelkowicza z jidysz na język polski.


W najbliższych tygodniach w Wydawnictwie UŁ złożona zostanie kolejna książka opracowywana przez Krystynę Radziszewską i Ewę Wiatr - Oblicza getta. Antologia literatury z łódzkiego getta, która również finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.


Tekst źródłowy: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość 10-lecie Wydziału Chemii UŁ
Następna wiadomość Kolejne MINIATURY rozdane