
Inicjatywa została opracowana przez Dominika Musza, Zuzannę Walczak, Kacpra Hańczyca i Mikołaja Połetka – studentów specjalności nauczycielskiej na filologii polskiej. Pojęcie „humanisty przyszłości” w projekcie odnosi się do osoby, która łączy klasyczne kompetencje filologiczne – takie jak interpretacja tekstów, wrażliwość językowa czy krytyczne myślenie. To ktoś, kto potrafi sprawnie poruszać się w przestrzeni nowych mediów, świadomie komunikuje się z różnymi odbiorcami i wykorzystuje wiedzę humanistyczną w praktyce – zarówno w edukacji, jak i w sektorach związanych z kulturą, komunikacją czy kreatywnymi branżami.
Celem projektu jest popularyzacja filologii polskiej oraz prezentacja współczesnych metod dydaktyki języka. W ramach działań zaplanowano wyjazdowe warsztaty informacyjno-edukacyjne w szkołach ponadpodstawowych. Podczas spotkań uczniowie będą mieli okazję poznać aktualne oblicze humanistyki, dowiedzieć się więcej o zawodzie nauczyciela oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Jesteśmy dumni, że nasi studenci tak aktywnie angażują się w popularyzowanie humanistyki i w dzielenie się swoją pasją z młodszymi koleżankami i kolegami! Trzymamy kciuki za realizację projektu i już nie możemy doczekać się jego efektów!
– chwali osiągnięcie studentów prof. Agnieszka Wierzbicka, zastępca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Warsztaty mają mieć formę interaktywnych spotkań, łączących elementy prezentacji, ćwiczeń i rozmowy. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się praktycznym aspektom pracy z językiem – od interpretacji tekstów kultury po zagadnienia związane z komunikacją i współczesnymi mediami. Istotnym elementem projektu będzie również pokazanie, jak kompetencje humanistyczne funkcjonują dziś na rynku pracy i w różnych obszarach życia społecznego.
Uzupełnieniem projektu będzie cykl podcastów skierowanych do przyszłych studentów, poruszający tematykę studiów humanistycznych i możliwości rozwoju zawodowego. Zwieńczeniem działań ma być otwarte wydarzenie finałowe, które odbędzie się na Wydziale Filologicznym UŁ. Projekt „Humanista przyszłości” wpisuje się w działania łączące edukację akademicką z praktyką oraz popularyzacją wiedzy o humanistyce wśród młodszych odbiorców.
