PROFIL PRACOWNIKA: Agnieszka Wierzbicka

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Zastępca Dyrektora ds. dydaktyki

w Instytucie Języka Polskiego i Logopedii (Wydział Filologiczny UŁ)

Kierownik Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej w Instytucie Języka Polskiego i Logopedii (Wydział Filologiczny UŁ)

 


Pracownik badawczo-dydaktyczny zatrudniony na stanowisku profesora uczelni

BIOGRAM

dr hab. prof. UŁ Agnieszka Wierzbicka

Ukończyłam studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymując w 1997 r. tytuł magistra filologii polskiej (specjalizacja nauczycielska). W tym samym roku rozpoczęłam dzienne studia doktoranckie w Katedrze Dialektologii Polskiej pod opieką dra hab. prof. UŁ Stanisława Gogolewskiego. W trakcie ich trwania (1997-2002) brałam udział w badaniach naukowych, m.in. w międzynarodowym grancie Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu w Lancasterze Practical Applications in Language Corpora (PALP) kierowanym przez prof. dr hab. Barbarę Lewandowską-Tomaszczyk oraz zbieraniu materiałów do Atlasu Gwar Polskich pod kierunkiem prof. dra hab. Karola Dejny. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polskiego otrzymałam w 2002 roku za pracę Nazwy roślin w gwarach kujawskich.

W latach 2002-2007 byłam zatrudniona była jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet w Siedlcach), w Katedrze Językoznawstwa. Od października 2006 r. pracuję na Uniwersytecie Łódzkim — pierwszy rok w Międzywydziałowym Zakładzie Nowych Mediów i Nauczania na Odległość, lata 2007-2024 przepracowałam w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego, a od października 2024 r. zatrudniona jestem jako Kierownik Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej. Od 1.10.2024 r. pełnię także funkcję Zastępcy Dyrektora ds. dydaktyki w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii.

Prowadzę zajęcia z: gramatyki opisowej, kultury języka, stylistyki, wykorzystania technologii i mediów w edukacji.


ZAINTERESOWANIA

Moje zainteresowania naukowe dotyczą komunikacji medialnej, kultury języka polskiego, semantyki oraz kształcenia zdalnego (e-learning).

Inne informacje:

OSIĄGNIECIA

  • Nagroda Rektora II stopnia (indywidualna) – zadziałalność naukową (2024)
  • Nagroda Rektora II stopnia (indywidualna) – zadziałalność dydaktyczną (2023)
  • Nagroda Rektora III stopnia (indywidualna) – zadziałalność naukową (2021)
  • Nagroda Rektora II stopnia (zespołowa) – za działalnośćdydaktyczną (2016)


KONTAKT I DYŻURY

Pomorska 171/173 pokój: 3.77 / 3.93 90-236 Łódź

Dyżury

środa: 09:00-10:00 w pokoju 3.77
czwartek: 09:00-10:00 w pokoju 3.93