Spotkania wielkanocne na Uniwersytecie Łódzkim

Wielkanoc to czas, który najczęściej spędzamy z bliskimi. Na Uniwersytecie Łódzkim jest to również okazja do spotkań okolicznościowych dla członków wspólnoty akademickiej. Na co dzień blisko ze sobą współpracujemy, lecz to właśnie okres wielkanocny pozwala spędzić kilka chwil w spokojnej atmosferze, złożyć sobie świąteczne życzenia i podziękować za trud pracy – szczególnie ostatnich dwóch niełatwych lat. Dzięki świątecznym spotkaniom możemy się również lepiej poznać z naszymi zagranicznymi studentami i naukowcami.

Pierwszym ze spotkań (12 kwietnia) było uroczyste śniadanie wielkanocne, podczas którego zagraniczni studenci poznali tradycje i obyczaje polskiej Wielkanocy. Pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą opowiedzieli m.in. o świątecznej tradycji tworzenia pisanek i kraszanek, celebrowaniu niedzieli palmowej czy śmigusie dyngusie. Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska złożyła zebranym świąteczne życzenia – w szczególności wybrzmiały te dotyczące pokoju na świecie.

BWZ Wielkanoc

Śniadanie wielkanocne (BWZ i zagraniczni studenci) – galeria zdjęć

Kolejne wielkanocne śniadanie odbyło się w czwartek (14 kwietnia) w Domu Studenta nr 2 na Lumumbowie. Uczestniczyli w nim pracownicy osiedla akademickiego. Po złożeniu życzeń Pani Rektor podziękowała wszystkim za ich zaangażowanie i dotychczasową pracę, a następnie wręczyła upominki.

Wielkanoc w DS2

Śniadanie wielkanocne (pracownicy Lumumbowa) – galeria zdjęć

Tego samego dnia w Pałacu Biedermanna pracownicy IHUB UŁ spotkali się z zagranicznymi naukowcami, którzy obecnie pracują na naszym Uniwersytecie. Na początek dr Alicja Piotrowska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ) wygłosiła wykład „Polish Easter – a few ethnological reflections about celebrating”. Po nim Pani Rektor złożyła uczestnikom spotkania świąteczne życzenia poprzedzone chwilą ciszy ku uczczeniu pamięci poległych w wojnie w Ukrainie. Następnie zebrani (w tym Prorektor Łukasz Bogucki oraz dziekani poszczególnych wydziałów, a także prof. Rafał Głowacki, pełnomocnik ds. konkursu IDUB na UŁ) wzięli udział w warsztatach z tworzenia pisanek, z których znaczna część przybrała barwy niebiesko-żółte.

IHUB WIELKANOC

Obiad wielkanocny (IHUB i zagraniczni naukowcy) – galeria zdjęć

Uniwersytet Łódzki przygotował także 1600 śniadań wielkanocnych dla mieszkańców Lumumbowa. Paczki pełne świątecznych smakołyków trafiły do tych studentów, którzy zostają w czasie świąt w akademikach – również do ukraińskich uchodźców.

posiłki

Redakcja: Centrum Promocji