Studenci UŁ stworzyli aplikację, która pomoże w dotarciu na łódzkie stadiony

Studenci III roku geoinformacji na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli aplikację „Łódzkie Stadiony – na wyciągnięcie ręki”. Rozwiązanie pozwala na swobodne dotarcie na Stadion Miejski Widzewa Łódź oraz Stadion ŁKS oraz zlokalizowanie pobliskich obiektów.

Autorzy aplikacji - studenci geoinformacji na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ

Nasza aplikacja powstała, abyś swobodnie mógł się poruszać wokół łódzkich stadionów niezależnie czy przybywasz do naszego miasta w dzień meczowy czy na imprezę masową. Znajdziesz w niej najwygodniejsze połączenie komunikacyjne z resztą miasta, miejsce noclegowe, restauracje, sklepy, obiekty sportowy, kultury czy parki miejskie, które pozwolą Ci na chwilę oddechu i odpoczynku.

- piszą autorzy na stronie poświęconej projektowi.

Autorzy aplikacji przyjęli założenie, że czas podróży do lub od stadionu środkami komunikacji miejskiej nie powinien przekroczyć 15 minut, a pieszo 30 minut. Studenci pozyskali dane przestrzenne o przystankach autobusowych, tramwajowych, parkingach oraz dworcach a także obiektach usługowych: hotelach, bankach, stacjach benzynowych, szpitalach, aptekach, sklepach, kościołach oraz  innych obiektach sportowych, kultury, parkach.

Aplikacja posiada opcję wyszukiwania bieżącej lokalizacji użytkownika, dzięki której osoba korzystająca z aplikacji z włączoną funkcją lokalizacji w Smartfonie może odnaleźć swoje aktualne położenie na mapie i poszukać położenia obiektów znajdujących się w pobliżu. Po wybraniu punktu na mapie pojawia się okrąg, w którym zawarte są najbliżej położone obiekty. Istnieje możliwość zmiany promienia okręgu, za pomocą specjalnego suwaka, który umożliwia dostosowanie wyszukiwania do własnych potrzeb.

Projekt został stworzony w ramach zajęć GIS w turystyce. Autorzy aplikacji to Daria Zdulska, Katarzyna Próżyńska, Adam Mroczek i Marek Szymala.

Tego typu aplikacje z wykorzystaniem map cyfrowych i informacji przestrzennych powstają na różnego typu zajęciach na kierunku studiów geoinformacja prowadzonym na Wydziale Nauk Geograficznych przy współpracy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiał: Wydział Nauk Geograficznych UŁ