"To najlepsze, co możemy przekazać dzieciom" - Gość na Gwiazdkę 3

"Zawsze przy stole jest wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, ale nigdy nikt do nas nie przyszedł, dlaczego?" - dzieci zadają najbardziej trafne pytania. Może być to motywacja do zmiany, przełamania się, otwarcia na innych. Tak było w przypadku jednej z rodzin, która zdecydowała się wziąć udział w naszej akcji Gość na Gwiazdkę. W tym roku po raz trzeci przyjmowaliśmy do swoich domów zagranicznych studentów, w czasie Świąt.

 

Relacje gości, relacje gospodarzy

Profesor Małgorzata Leyko z Wydziału Filologicznego, gościła u siebie studentkę Wydziału Prawa i Administracji, Teon Maghradze z Gruzji.

- Dla mojej rodziny było to niezapomniane spotkanie z tą wspaniałą dziewczyną, która okazała się "aniołem" i cieszymy się, że mogliśmy ją poznać. W przyszłym roku chcielibyśmy zaprosić więcej studentów z zagranicy, żeby nikt nie był sam w tym świątecznym czasie - wspomina prof. Leyko.

image_processing20190109-17875-1w1thcd

Prof. Małgorzata Leyko z Gościem na Gwiazdkę i rodziną

Yitong Wang, studentka z Chin była gościem Klaudii Potakowskiej, studentki z Wydziału Filologicznego. Jedzenie wigilijne określa jako "luksusowe".

- To co mnie najbardziej zaskoczyło, to sposób spędzania czasu w czasie polskich Świąt. W Chinach wygląda to nieco inaczej. Spotykamy się w gronie młodych osób, w restauracji. Tutaj świętuje cała rodzina, uważam, że to piękne! - opowiada.

Rektor Antoni Różalski pierwszego dnia Świąt gościł u siebie Heng Suna z Kambodży, studenta specjalności Gry wideo na Wydziale Filologicznym.

- Jest to bardzo miła osoba, świetnie znająca język angielski, komunikatywna, chętna do rozmowy i dzielenia się informacjami o sobie, ale także ciekawa informacji o naszych sprawach. Opowiedział o swojej pracy magisterskiej, którą przygotowuje w Łodzi i o swoich planach na przyszłość. Spróbował wszystkich potraw, w tym typowo polskich - pierogów (zostały z Wigilii) i bigosu - opowiada nam prof. Różalski.

image_processing20190109-17875-tl9flv

Rektor Antoni Różalski z rodziną i Heng Sunem

Wielką fanką akcji jest Izabela Prorok, absolwentka UŁ (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny). W Gościu na Gwiazdkę brała udział drugi raz i nie zamierza przestać. Rok temu, na Wigilii, było u niej dwóch studentów - z Chin i z Ghany, w tym roku odwiedziła ją studentka z Kazachstanu.

- Jest to super remedium na "rutynową, nudną wigilię". Uważam, że właśnie takie spotkania, ciekawość innych kultur i tolerancja, a także promocja polskich tradycji to najlepsze, co możemy przekazać dzieciom - mówi.

- To było wspaniałe doświadczenie. Spróbowałam pysznych świątecznych potraw. Świetnie rozmawiało mi się z Izą i jej rodziną - wspomina z kolei Anar z Kazachstanu.

Izabela Prorok ze swoją rodziną i z AnarIzabela Prorok ze swoją rodziną i z Anar

Profesor Jarosław Płuciennik z Wydziału Filologicznego od początku jest zaangażowany w Gościa na Gwiazdkę, w tym roku na Wigilię zaprosił Etsub Bachę - studentkę z Etiopii, a pierwszego dnia Świąt studenta z Indii, którego jego rodzina gościła już w 2017 r.

- Dobrze jest otwierać się na innych przy wyjątkowych i codziennych sytuacjach. Można zjednoczyć się z dobrą nowiną o świecie. Dobrą nowiną także o sobie. Jest nadzieja… - mówi były Prorektor UŁ.

- Nauczyłam się tutaj, że rodzina to nie tylko same więzy krwi, ale również wsparcie, poświęcenie i oddanie dla drugiego człowieka - mówi Etsub Bacha.

Prof. Jarosław Płuciennik z rodziną i goszczącą u nich Etsub Bacha.Prof. Jarosław Płuciennik z rodziną i goszczącą u nich Etsub Bacha.

Anna, studentka z Gruzji, była u Pani Hanny z Centrum Informatyki UŁ.

- Nie było nawet sekundy na to, żeby być spiętym podczas tego wieczoru, rozmawialiśmy o tylu sprawach… Nigdy nie spędziłam tak miło Świąt. Dowiedziałam się ogromnie dużo o polskiej tradycji, zawsze kiedy będę miała okazję powtórzyć taką przygodę, zrobię to bez wahania - mówi Gruzinka.

Prorektor ds. nauki, Profesor Elżbieta Żądzińska, zaprosiła do siebie w tym roku Youssefa z Maroka.

- Rozmawialiśmy o polskich zwyczajach świątecznych. Youssef opowiadał o swojej rodzinie i o swoim ulubionym psie. Dowiedzieliśmy się też o tradycyjnym święcie w jego rodzinnym w Maroku - to święto Id al Adha. Spróbował wszystkich wigilijnych dań (w tym kompotu z suszu), połamał się z nami opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, wysłuchał kolęd. Akcja "Gość na Gwiazdkę" jest wyjątkowym wydarzeniem i pięknie wpisuje się w polski zwyczaj celebrowania Świąt Bożego Narodzenia - mówi Pani Rektor.

Prof. Elżbieta Żądzińska i YoussefProf. Elżbieta Żądzińska i Youssef

Rzecznik prasowy UŁ, Paweł Śpiechowicz, zaprosił na Wigilię Medinę z Azerbejdżanu. Poznała całą jego rodzinę, która na co dzień mieszka w Pabianicach.

- Medina okazała się wielką fanką podróży, moja żona to chyba przewidziała, bo kupiła jej pod choinkę specjalną poduszkę, na długie przejazdy. Mamy już zapewnione "miejscówki" w Baku, w Gruzji i w kilku innych miejscach w Europie. Zagraniczni studenci są dużo bardziej otwarci od nas, możemy się od nich uczyć dobrego podejścia do świata - mówi Śpiechowicz.

image_processing20190109-17875-1b675l5

Rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz z rodziną i Mediną Rzayevą

100 narodów, jedna uczelnia

"Gość na Gwiazdkę" to jedna z odsłon projektu University Diversity/Uniwersytet Różnorodny. W jego ramach studenci stają się miedzy innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. Mogą również uczyć się języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.

Uniwersytet Łódzki kształci obecnie ponad 2400 zagranicznych studentów. Jedną z podstaw strategii Uczelni jest zwiększanie liczby studiujących w niej studentów zagranicznych i jednocześnie zapewnianie im coraz lepszych warunków pobytu w Łodzi. Nie dotyczy to wyłącznie oferty edukacyjnej, ale również poczucia integracji i codziennego wsparcia.

Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. Każdy z pracowników UŁ może być częścią tej misji. Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów w grudniu 2019 i na co dzień!


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/materiały źródłowe: uczestnicy Gościa na Gwiazdkę 3, Biuro Współpracy z Zagranicą UŁredakcja: Centrum Promocji UŁ