UŁ na konferencji “Polskie uczelnie w światowej perspektywie....”

Ponad 150 osób stacjonarnie i ponad 300 uczestników online zgromadziła V Konferencja „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkoła wyższą”, która odbywała się w dniach 15 i 16 lipca. Uniwersytet Łódzki na konferencji reprezentował prof. Łukasz Bogucki, Prorektor ds. współpracy z zagranicą UŁ.

Konferencja pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w ramach inicjatywy International Visibility Project poświęcona była analizie kluczowych kwestii związanych z europejskim i światowym wymiarem funkcjonowania polskich uczelni oraz budową ich międzynarodowej postrzegalności (visibility).

Uczestnicy dyskutowali m.in. o umacnianiu pozycji polskich uczelni w badaniach naukowych, naszym miejscu w rankingach światowych z grupy „Big-4” i innych, uniwersytetach europejskich oraz akredytacjach międzynarodowych.

Prof. Łukasz Bogucki wystąpił w ramach sesji plenarnej - Zarządzanie obszarem kompetencji rankingowych na uczelniach – „dobre praktyki”, problemy, rekomendacje.

Podczas sesji przedstawione zostały – z różnych perspektyw, od rektora do specjalisty operującego w dziedzinie rankingów – rozwiązania, które sprawdziły się na uczelniach uczestniczących w International Visibility Project. Celem tej części spotkania było wskazanie drogi do wypracowania efektywnych sposobów zarządzania tematyką rankingową w szkołach wyższych.

“Systemowe podejście do rankingów jest jednym z elementów nowej strategii UŁ” - przypomniał prof. Bogucki. “Rankingi są narzędziem informującym władze uczelni o jej mocnych i słabych stronach. Dzięki konferencjom Perspektyw, poznawaniu metodologii i dobrych praktyk, możemy skuteczniej wykorzystywać to narzędzie”.

Pełna relacja z konferencji dostępna jest na stronie organizatora: Perspektywy.

Materiał źródłowy: Perspektywy