Co w prawie piszczy? Warsztaty dla uczniów na WPiA UŁ

Zapraszamy do udziału w projekcie „Co w prawie piszczy?” realizowanego w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dr Dominika Łukawska-Białogłowska i dr Ewa UrbaniakWrasztaty  „Co w prawie piszczy”  prowadzą dr Ewa Urbaniak i dr Dominika Łukawska-Białogłowska.

Celem Projektu jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i średnich z elementarnym zakresem praw i obowiązków obywatelskich oraz ze sposobami radzenia sobie z problemami prawnymi w życiu codziennym. Podczas warsztatów dla szkół autorki projektu wyjaśnią uczniom przepisy i mechanizmy prawne wpływające na codzienne życie, pogłębią ich wiedzę dotyczącą podstawowych instytucji i procedur, co podniesie ich kulturę i świadomość prawną. Do tej pory (od listopada 2022 roku) w projekcie wzięło udział 2 900 Uczniów z województwa łódzkiego.
Warsztaty prowadzone są w oparciu o nowatorskie metody interaktywne, polegające na dyskusji nad obowiązującymi regulacjami, a także na omawianiu przypadków z życia codziennego (kazusów) na podstawie udostępnianych uczestnikom materiałów.

W czasie zajęć prowadzonych przez naukowczynie z Katedry Prawa Finansowego UŁ pojawią się nawiązania do fabuły lektur szkolnych, a także do wybranych postaci i wydarzeń historycznych. Odniesienie to pozwoli przybliżyć uczniom istotę prawa, pojmowanego jako zjawisko ciągle żywe, które można spotkać nawet na stronach obowiązkowych pozycji szkolnych.

Tak jak Dante przechodził przez kolejne kręgi piekła, by w końcu dotrzeć do raju, tak każdy uczestnik warsztatów będzie „podróżował” po poszczególnych gałęziach prawa, by osiągnąć status świadomego obywatela demokratycznego państwa prawnego.
Zgłoszenia do udziału w warsztatach prowadzonych przez dr Ewę Urbaniak i dr Dominikę Łukawską-Białogłowską prosimy przesyłać na maile: dlukawska@wpia.uni.lodz.pl lub eurbaniak@wpia.uni.lodz.pl

Fot. Bartosz Kałużny - Centrum Komunikacji PR UŁ