Czy holobiont można uznać za organizm? - perspektywy biolożki i filozofa

Miejsce wydarzenia: Aleja Rodziny Scheiblerów 2, 90-128 Łódź
Czas: 16 grudnia 2022 (piątek) 17:00 - 00:00

Zapraszamy na spotkanie z Adrianem Stenclem (doktor filozofii) i Dominiką Włoch-Salamon (doktor biologii) – naukowcami pracującymi na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Polskiej Akademii Nauk. Wygłoszą oni wykład „Czy holobiont można uznać za organizm? – Perspektywy biolożki i filozofa".

Wykład odbędzie się w piątek, 16 grudnia o godz. 17.00; Instytut Psychologii, audytorium Gerstmann (0.1). Aleja Rodziny Scheiblerów 2.

Termin holobiont został wprowadzony przez Margulis w 1991 r. dla określenia gospodarza wraz z jego obowiązkowymi mikroorganizmami symbiotycznymi. Następnie znaczenie to zostało rozszerzone, aby objąć gospodarza wraz ze wszystkimi jego mikroorganizmami symbiotycznymi (Zilber-Rosenberg i Rosenberg, 2008). W ostatnich latach użycie słowa holobiont w pracach naukowych stało się coraz bardziej popularne. Wywołało to pytania o znaczenie tego terminu. Najważniejszym pytaniem wydaje się być: czy holobionty są autentycznymi organizmami czy nie? Okazuje się, że ze względu na mnogość pojęć organizmów, odpowiedź na to pytanie zależy ostatecznie od używanego pojęcia organizmu.

Stencel, Wloch-Salomon, 2022, p. 3

Autorzy stosują teorię filozoficzną, która traktuje organizm jako proces i rozszerzają ten pogląd, aby określić znaczenie terminu holobiont. Przyjmują oni perspektywę ontologiczną, w której istnienie organizmu zależy od istnienia jego elementów w czasie. O ile tego typu podejście było i jest obecne w filozofii, o tyle jego zastosowanie w naukach biologicznych staje się coraz bardziej popularne. Wynika ono z ustaleń współczesnych badań w biologii i wskazuje na potrzebę oraz konieczność związku tych dwóch dyscyplin.

Gospodarzem wykładu będzie Centrum Filozofii Przyrody, a organizatorami są Marcin Leszczyński (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Instytut Filozofii) i Piotr Sękowski.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i transmitowane online. Kilku zagranicznych gości już potwierdziło swoją obecność.

Link do cytowanego artykułu "A pluralistic view of holobionts in the context of process ontology".

Informacje: Instytut Filozofii UŁ

Miejsce wydarzenia: Aleja Rodziny Scheiblerów 2, 90-128 Łódź