Biobankowanie w Polsce - konferencja na UŁ

Na Uniwersytecie Łódzkim eksperci uczestniczyli w III Krajowej Naukowo-Szkoleniowej Konferencji Biobanków Polskich. Wydarzenie to było okazją do poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie praktycznych, etycznych i prawnych aspektów funkcjonowania biobanków, które gromadzą nasze dane biologiczne do badań naukowych. Organizatorem było Konsorcjum BBMRI.pl zrzeszające 7 polskich instytucji biobankujących.

 

Biobankowanie - gromadzenie, przechowywanie i analiza materiału biologicznego

- Biobankowanie jest obarczone wieloma istotnymi wytycznymi, przede wszystkim to zaufanie i transparentność, ale także bardzo ważna jest wiedza każdej strony biorącej udział w procesie biobankowania, po co to robią - tłumaczył dr Dominik Strapagiel kierownik Pracowni Biobank, działającej przy Uniwersytecie Łódzkim.

I dodał:

- Biobankowanie to przechowywanie, przetwarzanie i przekazywanie do celów naukowych próbek materiału biologicznego i danych medycznych z nimi związanych. Ten termin jest nowy w społeczeństwie i to jest jeden z elementów naszej pracy, by budować świadomość społeczną w sposób merytoryczny i przekonujący.

Dr Jarosław Skokowski, chirurg-onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniał:

- Głównym celem tworzenia baz biobanków jest pobieranie dobrej jakości tkanek na przyszłe badania naukowe, które pozwolą skuteczniej leczyć pacjentów.

_MGL1404fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Konsorcjum BBMRI.pl już trzeci raz zorganizowało wydarzenie poświęcone propagowaniu idei biobankowania i dzielenia się materiałem biologicznym oraz uzyskanymi w wyniku badań danymi. Pierwsze dwie edycje (2017, 2018) konferencji zgromadziły po 180 przedstawicieli jednostek naukowych i naukowo-medycznych z kraju i zagranicy, szpitali i placówek medycznych, reprezentantów biznesu z obszaru biomedycyny oraz bioinformatyków i osób związanych z branżą biomedyczną.

Podczas specjalnego panelu dyskusyjnego, który był częścią konferencji, przedstawiciele nauki i pracownicy biobanków spotkali się z członkami organizacji pacjenckich, organizacji reprezentujących społeczeństwo oraz z przedstawicielami firm farmaceutycznych. Mówiono o tym, jak sprawić, żeby nasza wiedza o znaczeniu biobankowania dla społeczeństwa była przynajmniej na podobnym poziomie, jak wiedza o znaczeniu oddawania krwi czy szpiku kostnego potrzebującym. Tym bardziej, że biobankowanie od wielu już lat uznaje się za przyszłość medycyny i badań diagnostycznych.

Materiał biologiczny do biobankowania może oddać każdy bez względu na wiek, stan zdrowia, ponieważ w badaniach szuka się również odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni cierpią na określone choroby, a inni nie. Próbki krwi czy śliny służą wyłącznie głównie do badań naukowych nad zwalczaniem groźnych i wciąż nieuleczalnych chorób, tworzenia nowych lekarstw. Biobanki gwarantują bezpieczeństwo przekazanych danych - są one kodowane tak, żeby nikt nie był w stanie ich połączyć z konkretną osobą (nieodwracalna anonimizacja).

Stawiamy na naukę

W tym roku szczególnie podkreślano naukowy charakter konferencji. Lata ubiegłe pokazały, że takie działanie podnosi poziom merytoryczny oraz prestiż spotkania, a co za tym idzie, spotyka się ono ze zwiększonym zainteresowaniem uczestników i przekłada się na frekwencję.

Podczas trzydniowego wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach oraz wykładach prowadzonych przez naukowców i pracowników związanych z branżą biomedyczną.

Pierwszy dzień to warsztaty, które pozwoliły zgłębić wiedzę z obszaru systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem informacji w biobankach i placówkach biomedycznych, aspektów prawnych i etycznych biobankowania, rozwiązań informatycznych, możliwościach wyszukiwania i udostępniania kolekcji i zgromadzonych danych w polskiej i europejskiej strukturze biobanków oraz wielu, wielu innych.

Drugiego i trzeciego dnia uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych prelekcji, między innymi przedstawicieli krajów członkowskich europejskiej infrastruktury badawczej dedykowanej biobankowaniu - BBRMI-ERIC, przedstawicieli innowacyjnych firm z branży biomedycznej, a także jednostek, które przystąpiły do Polskiej Sieci Biobanków. Wykład inauguracyjny poprowadziła prof. Elżbieta Żądzińska, Prorektor ds. nauki UŁ:

- Jest mi niezmiernie miło móc zaprezentować historię i teraźniejszość badań populacji ludzkiej - współczesnych i pradziejowych w Katedrze Antropologii UŁ. Ci, którzy zajmują się biobankowaniem pracują również na bazach populacyjnych, pokazują, jak te bazy wyglądały kiedyś, jakie informacje były gromadzone.

Celem konferencji było nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami gromadzącymi materiał biologiczny i naukowcami oraz przedstawicielami przemysłu biofarmaceutycznego, rozpropagowania idei udostępniania i dzielenia się danymi medycznymi i bioinfomatycznymi oraz rozwinięcie kompetencji w obszarze biobankowania oraz systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem informacji w placówkach biobankujących. Istotnym elementem konferencji były również zagadnienia poświęcone kwestiom etycznym i prawnym.

https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/72157706444199091/with/46847061544/https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/7...


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Biobank UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ