Dr hab. Marta Kolanowska odkrywa tajemnice kolumbijskiej przyrody

Hofmeisterella biglobulosa, Myoxanthus ortizianus i Hirtzia barrerana to nazwy tylko niektórych, z kilkunastu nieznanych dotąd nauce, gatunków storczyków odkrytych przez dr hab. Martę Kolanowską. Badaczka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prowadzi prace w dolinie Sibundy, w południowej części Republiki Kolumbii. W planach jest zakup 30 ha północnoandyjskiego lasu tropikalnego i powstanie… stacji badawczej UŁ!

 

Międzynarodowe wsparcie

Badania, które rozpoczęto w 2012 roku mają na celu opracowanie zróżnicowanej rodziny Orchidaceae. W grudniu ubiegłego roku przeprowadzone zostały kolejne prace terenowe w dolinie Sibundoy. Oprócz dr hab. Marty Kolanowskiej w działania zaangażowani są lokalni mieszkańcy: Ramiro Medina Trejo, Jaime Suárez oraz Manuel Suárez. Podczas grudniowego wyjazdu do Sibundoy badaczce z UŁ towarzyszyli naukowcy z USA - Steven Beckendorf (UC Berkeley, Orchid Conservation Alliance) oraz Stig Dalstrom (National Biodiversity Centre, Thimphu, Bhutan).

Foto 17. Brachionidium dorisae.JPG

Gatunkowa różnorodność

W dolinach rzek Putumayo oraz San Francisco naukowcy znaleźli kilkadziesiąt kwitnących gatunków storczyków, m.in. Cryptocentrum lehmannii, Trigonochilum porrigens. Najbardziej różnorodną grupę na badanym obszarze stanowi podplemię Pleurothallidinae, które obejmuje aż 4 700 gatunków. Dzięki uprzejmości plemienia Inga możliwa była eksploracja Páramo de Bordoncillo, gdzie odnaleziono naziemne gatunki, a także rosnące na skałach okazy Maxillaria i Pachyphyllum. Páramo jest formacją roślinną o charakterze trawiasto-krzewiastym występującą w północnej części Andów. Do najbardziej wyjątkowych roślin występujących na tym terenie należy Espeletia zwana "frailejón", która należy do rodziny Astrowatych.

FOTO 23..JPG

Rośliny te wytwarzają gęsto owłosione liście, które zapewniają ochronę przed mrozem oraz ograniczają transpirację. Ponadto, w kątach liści tych roślin wytwarzane są płyny chroniące stożek wzrostu. Co ciekawe, w nocy, gdy temperatura spada, liście w okolicach kwiatostanu skierowują się w stronę pąków kwiatowych, chroniąc je przez przemarznięciem. Niestety, większość gatunków Espeletia jest zagrożona wymarciem ze względu na degradację paramo, która jest wynikiem ocieplenia klimatu oraz bezpośredniej ingerencji człowieka.

La Palma

Fundacja "Biodiversitatis" oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego zadeklarowały chęć podjęcia działań na rzecz utworzenia stacji badawczej w dolinie Sibundoy. Partnerem tego projektu jest również Global Change Research Institute (Czechy). Obecnie Fundacja "Biodiversitatis" stara się zebrać środki za zakup 30 ha północnoandyjskiego lasu tropikalnego, na terenie którego w przyszłości powstanie stacja badawcza. Działka znajduje się w pobliżu miejscowości San Francisco, nad rzeką Putumayo. Planowany rezerwat obejmuje tereny położone na wysokości 2500-2800 m n.p.m. Lokalna nazwa obszaru, "La Palma", nawiązuje do wyróżniającego się na tle krajobrazu okazałego okazu palmy z rodzaju Ceroxylon.

Foto 27. La Palma.JPG


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/ Materiał źródłowy: dr hab. Marta Kolanowska

Redakcja: Centrum Promocji UŁ