Decyzja ta zapadła podczas konferencji w Zurichu, pierwszym od 3 lat stacjonarnym spotkaniu organizacji. Szefowa Centrum Promocji UŁ działa w EUPRIO od wielu lat budując relacje z przedstawicielami europejskich uniwersytetów zajmującymi się szeroko rozumianą promocją. W trakcie konferencji prowadziła wspólnie z Marcinem Witkowskim z UAM w Poznaniu dyskusję dot. Zarządzania różnorodnością, prezentując realizowany w naszej uczelni od 2016 roku projekt University Diversity.
W konferencji wzięło udział ponad 300 osób zajmujących się komunikacją i marketingiem uczelni europejskich. W tym roku EUPRIO uruchomiło specjalny program współpracy z uczelniami i instytucjami z Ukrainy, wykłady i warsztaty w trakcie konferencji skupione były na tematach związanych z promocją i popularyzacją nauki.
Cieszę się przede wszystkim z tego, że w końcu mogliśmy się ze sobą spotkać stacjonarnie. To jest niezwykle istotne dla polepszania naszej współpracy. W EUPRIO wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dobra promocja rzetelnej nauki to obecnie misja niezwykle ważna. Żyjemy w czasach, kiedy o informację trzeba dbać wyjątkowo skrupulatnie, z myślą o odbiorcach przeładowanych bodźcami. W przestrzeni publicznej pojawia się wiele fake news’ów
– mówi Anna Rolczak.
Przed osobami zajmującymi się komunikacją na uczelniach pojawia się wiele nowych wyzwań związanych zarówno ze wsparciem naukowców w popularyzowaniu wyników prowadzonych badań, jak i budowaniem pożądanego wizerunku uczelni i nauki jako takiej. Dzięki naszym spotkaniom, współpracy, stałym dzieleniu się doświadczeniem możemy lepiej, bardziej efektywnie, realizować codzienne obowiązki
– dodaje.
Działania podejmowane w ramach sieci wpisują się w cele określone w Strategii UŁ 2021-2030, w obszarze umiędzynarodowienia Uniwersytetu Łódzkiego. Przypomnijmy, że niedawno uczelnia stała się częścią UNIC, czyli Europejskiego Uniwersytetu Miast Postindustrialnych. Jeszcze wcześniej UŁ uroczyście odnowił swoje uczestnictwo w stowarzyszeniu Magna Charta Universitatum.
EUPRIO skupia specjalistów ds. komunikacji z ponad 20 europejskich krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji czy Polski. Ma ponad 500 członków, którzy raz w roku (wyłączając okres pandemii) spotykają się na konferencjach podsumowujących całoroczną współpracę. Anna Rolczak otrzymała rekomendację dołączenia do komitetu sterującego, w roli deputy national representative w czerwcu br., podczas konferencji stowarzyszania PRom, siostrzanej do EUPRIO organizacji krajowej.
Uniwersytet Łódzki dwukrotnie otrzymał nagrodę stowarzyszenia EUPRIO, w 2015 roku za aplikację SmartUNI, a w 2017 na akcję University Diversity – Universytet Różnorodny.
Źródło: EUPRIO
Tekst: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ