13 listopada, 2018 r.

Gość na Gwiazdkę - zaproś studenta na Wigilię

Gość na Gwiazdkę - zaproś studenta na Wigilię

fot. UŁ

Tradycja wigilijna nakazuje zostawić wolne miejsce przy stole dla wędrowca. Od trzech lat zachęcamy Państwa - pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, żeby nie poprzestawać na samym zwyczaju i zapraszać zagranicznych studentów na świąteczny posiłek. Idzie nam coraz lepiej, ale chętnych wciąż jest dużo więcej niż gospodarzy. Studentom z zagranicy po prostu Wigilia bardzo się podoba i wielu chciałoby wziąć w niej udział, zwłaszcza będąc bardzo daleko od swojego domu w czasie Świąt. Zgłoszenia można wysyłać na adres: karolina.adamiak@uni.lodz.pl lub iso@uni.lodz.pl, tel: 42 635 4790.


Coraz więcej gościnnych domów


W okresie świątecznym wielu studentów, zwłaszcza ci z dalekich stron, nie może sobie pozwolić na podróż do domu. W czasie gdy Polacy spędzają czas wśród najbliższych, studenci spędzają go często w samotności, w opustoszałym akademiku. Dzięki akcji Gość na Gwiazdkę mają okazję zaznać rodzinnej, ciepłej atmosfery w naszych domach, cieszyć się i poznawać nasze najlepsze polskie tradycje.


W 2016 roku – podczas pierwszej edycji Gościa na gwiazdkę – Wigilię wspólnie z polskimi rodzinami spędziło 19 studentów z zagranicy. Rok później statystyki skoczyły w górę aż czterokrotnie! Ponad 50 polskich rodzin przyjęło u siebie prawie 90 studentów. Skąd wziął się taki sukces? Uważamy, że to po prostu zasługa obu stron – Polaków, którzy okazali się otwarci na „wędrowców” oraz samych studentów, którzy często po raz pierwszy brali udział w chrześcijańskich obchodach Bożego Narodzenia i niezwykle im się ta przygoda spodobała.


Przykład idzie zresztą z góry – Rektor Antoni Różalski i Prorektor Elżbieta Żądzińska Święta spędzili wspólnie z zaproszonymi studentami. Niektórzy z ubiegłorocznych gospodarzy przyjęli pod swój dach więcej niż jedną osobę. Zarówno nasi wykładowcy, jak i pracownicy administracji pokazali, że mają wielkie serca.Agnieszka Danowska7
Wigilia 2017 - tak było


Po stronie gospodarzy wielka radość i satysfakcja…


- Spotkanie w ramach Programu Gość na gwiazdkę zorganizowaliśmy w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Gościliśmy studentkę z Kazachstanu, studiującą u nas filologię angielską. Był to rodzinny obiad, w którym uczestniczyła nie tylko cała moja najbliższa rodzina, ale i goście - siostry moja i mojej żony, które spędzały z nami święta. Wspominamy to spotkanie bardzo mile. Studentka z Kazachstanu była bardzo otwarta, opowiedziała o swojej rodzinie, uczelni i kraju. Rozmawialiśmy po angielsku, choć moja żona także po rosyjsku. Odnieśliśmy wrażenie, iż spotkanie bardzo jej się spodobało, nam również. Wszyscy orzekli, że jest to bardzo dobra forma zbliżenia międzynarodowego i w kolejnym roku chętnie w takim wydarzeniu wezmą udział – wspomina Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.


- Nasi goście byli bardzo mili, ładnie śpiewali i zachwycali się Polską. Cóż za wspaniała wyrwa w czasie… dodam, że przeżyciem dla naszego 7-letniego syna Mateusza było zetknięcie się z dwoma językami Indii i dwoma alfabetami, bo poprosił gości o napisanie mu czegoś w ich językach… University Diversity – podsumowuje prof. Jarosław Płuciennik, którego rodzina przyjęła dwóch studentów z Indii.


- Moja rodzina najbardziej obawiała się braku znajomości języka angielskiego. Zupełnie niepotrzebnie, przecież większość studentów UŁ z zagranicy studiuje w języku polskim. Mama zastanawiała się „czy będzie im smakowało jedzenie, a co stanie się jeżeli nie nasza kuchnia im nie zasmakuje, głodni wyjdą, to nie wypada…”. Było trochę obaw, ale rozwiały się w pierwszych minutach spotkania. Rodzinie tak spodobało się dzielenie podczas Wigilii, że na kolejny rok zdecydowaliśmy się zaprosić studenta z Bangladeszu – relacjonuje Karolina Adamiak, pracująca w Biurze Współpracy z Zagranicą.


- Studenci zostali przez nas bardzo ciepło przyjęci, staraliśmy się aby czuli się jak w domu. Z owocnym skutkiem - na koniec wizyty było widać ich (jak i nasze) wzruszenie całą sytuacją. Również słowa gości, którzy z rozbrajająca szczerością przyznali, że przypominaliśmy im domową atmosferę, niczym u nich w rodzinnych stronach, sprawiły iż mogę z całą pewnością powiedzieć, że radość ze spotkania była dwustronna. Całym sercem zachęcam do przyjmowania zagranicznych studentów na święta - jest to świetna okazja do poznania innych kultur, zmienienia swojego poglądu na ludzi innych nacji. Uczucia, jakie towarzyszyły nam w trakcie spotkania a także po... tego nie da się opisać, to trzeba samemu doświadczyć – opowiada Aleksandra Kulesza, absolwentka UŁ, która przyjęła do siebie na Wigilię Sarę z Kazachstanu oraz Hakana z Turcji.


38571029735_f1b3df4f8a_k
Podobnie było po stronie wigilijnych gości…


- Byłem ciekaw tej polskiej rodziny. To wręcz nie do opisania jak wspaniałe przeżycia czekały mnie na miejscu. Ani przez moment nie poczułem się obco i niekomfortowo. Traktowano mnie jak swoją rodzinę, a oprócz wspaniałego jedzenia czekał na mnie również prezent. To wieczne pióro, które będę zawsze trzymał na pamiątkę tej wizyty – mówił Anas z Indii, zaproszony na Wigilię przez Pana Profesora Jarosława Płuciennika.


- Spotkałem jedną z najfajniejszych polskich rodzin. Małą, ale z wielkim sercem i ogromnym duchem gościnności – wspomina Brian z Zimbabwe, który był gościem u rodziny prof. Jakuba Kronenberga.


- To był najlepszy moment mojego pobytu w Polsce, bo wreszcie poczułem, że naprawdę poznaję polską kulturę. Grzybowa to jedna z najlepszych zup, jakie w życiu jadłem, że nie wspomnę o pierogach… – wspominał Abubakar z Ghany, którego na Wigilię zaprosił dr Michał Kobierecki.


Przyłączając się do akcji możecie Państwo stworzyć więcej takich pięknych wspomnień, zarówno dla członków Państwa rodzin, jak i dla studentów goszczących w naszej społeczności akademickiej.Przypomnijmy, że w akcji „Gość na gwiazdkę” mogą brać udział wszyscy pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego oraz studenci.


Jeśli ktoś chciałby spędzić Wigilię lub Święta Bożego Narodzenia w towarzystwie jednego lub kilku zagranicznych studentów, może się zgłosić do Biura Współpracy z Zagranicą UŁ (karolina.adamiak@uni.lodz.pl lub iso@uni.lodz.pl, tel: 42 635 4790).Pięknie się różnimy


„Gość na Gwiazdkę” to jedna z odsłon projektu University Diversity/Uniwersytet Różnorodny. W jego ramach studenci stają się miedzy innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. Mogą również uczyć się języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.


Uniwersytet Łódzki kształci obecnie ponad 2400 zagranicznych studentów. Jedną z podstaw strategii Uczelni jest zwiększanie liczby studiujących w niej studentów zagranicznych i jednocześnie zapewnianie im coraz lepszych warunków pobytu w Łodzi. Nie dotyczy to wyłącznie oferty edukacyjnej, ale również poczucia integracji i codziennego wsparcia.


Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. Każdy z pracowników UŁ może być częścią tej misji. Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów!źródło: BWZ UŁ

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Młody historyk z UŁ nagrodzony Diamentowym Grantem
Następna wiadomość Dr Joanna Kulesza z WPiA UŁ w komitecie doradczym ICANN