Konkurs INFOSTRATEG - AI w walce o zdrowie i rzetelne informacje

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór wniosków w I konkursie ogłoszonym w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne" - INFOSTRATEG. Celem Programu jest rozwój polskiego potencjału SI poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Osoby zainteresowane aplikowaniem prosimy o kontakt z pracownikami Centrum Nauki UniLodz m.in.: Renata Olender-Bartosik (e-mail: renata.olenderbartosik@uni.lodz.pl).

Zakres tematyczny konkursu obejmuje dwa tematy:

1. Rozpoznawanie obrazów medycznych (TEMAT 2.) - wyłącznie w zakresie:

• dróg oddechowych (w szczególności w zw. z zagrożeniami COVID),
  • raka piersi u kobiet,
  • raka prostaty u mężczyzn.

Celem jest opracowanie uniwersalnych narzędzi do analizy i opisu różnego typu obrazów medycznych. Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do poprawienia jakości diagnostyki obrazowej, skrócenia czasu oczekiwania na diagnozę, wcześniejszego rozpoczęcia leczenia często występujących postaci raka, a więc również zmniejszenia śmiertelności, a także skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów.

2. Weryfikowanie źródeł informacji i detekcja fake newsów (TEMAT 11.).

Drugi temat badawczy ma zachęcić przedsiębiorców i naukowców do pracy nad narzędziami wykrywającymi fałszywe informacje i pozwalającymi na oznaczenie takich informacji w wyszukiwarkach. Systemy powinny być w stanie śledzić wielorakie popularne systemy komunikacji i rozpowszechniania informacji. Zadanie to przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu fake newsów i ograniczenia ich rozprzestrzeniania.

Projekt może dotyczyć wyłącznie jednego tematu.

Termin naboru wniosków: do 26 lutego 2021 r., wyłącznie w systemie elektronicznym LSI.

Adresatem konkursu jest wnioskodawca indywidualny - jednostki naukowe bądź przedsiębiorcy samodzielnie lub konsorcjum składające się maksimum z 3 podmiotów - wyłącznie jednostek naukowych, wyłącznie przedsiębiorstw, jednostek naukowych i przedsiębiorstw, przy czym, wnioskodawcą indywidualnym lub liderem konsorcjum musi być podmiot, który będzie realizował wdrożenie wyników projektu.

Przedmiotem dofinansowania są: badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace przedwdrożeniowe.

Projekt musi obejmować realizację następujących faz:

I - obejmuje badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe i koncentruje się na:

• stworzeniu wstępnej wersji systemu, która może zostać poddana ocenie,
  • zgromadzeniu niezbędnych dla realizacji projektu danych w postaci baz danych;

II - obejmuje badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe i koncentruje się na:

• stworzenia generycznego systemu, umiejącego obsłużyć wszystkie scenariusze użycia;

III - obejmuje badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe i /lub prace przedwdrożeniowe i koncentruje się na:

• ulepszaniu powstałego systemu,
  • przygotowaniu do wdrożenia wyników osiągniętych w fazach I i II.

Każdy projekt musi składać się z 3 ww. faz a każda faza projektu może obejmować maksymalnie 3 zadania.

Projekty wybrane do dofinansowania konkurują ze sobą przez cały okres trwania projektów. Do realizacji kolejnej fazy zostaną dopuszczone projekty najlepsze tj. takie, które w momencie oceny fazy I lub II uzyskają minimalny próg punktowy przejścia między fazami (zgodnie z kryteriami wskazanymi w Regulaminie).

Budżet konkursu: 60 mln zł (po 30 mln zł na każdy temat).

Wysokość dofinansowania pojedynczego projektu:

· projekt realizowany w temacie nr 2: minimalnie: 3,5 mln zł, maksymalnie: 10 mln zł,

· projekt realizowany w temacie nr 11: minimalnie: 1,7 mln zł, maksymalnie: 8 mln zł.

Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych wynosi 100%.

Okres trwania projektu wynosi 42 miesiące i obejmuje:

• 36 miesięcy na realizację przez Wykonawcę (12 miesięcy na każdą z faz);
  • 6 miesięcy dla NCBR na ocenę i odebranie fazy I i fazy II.

Realizacja projektu musi rozpocząć się dnia 1 października 2021 roku.

Link do dokumentacji konkursowej.

Osoby zainteresowane aplikowaniem prosimy o kontakt z pracownikami Centrum Nauki m.in.: Renata Olender-Bartosik (e-mail: renata.olenderbartosik@uni.lodz.pl).

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Centrum Nauki UŁ