Genialny kryptolog uczył się w budynku Rektoratu UŁ

Postać pułkownika Jana Kowalewskiego, kryptologa, który złamał sowieckie szyfry w 1920 roku, uratował od zapomnienia profesor Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Okazuje się, że bohater wojny sprzed stu lat wykształcenie zdobywał z budynku Szkoły Handlowej Kupiectwa Łódzkiego, czyli obecnym Rektoracie UŁ.

Pułkownik Kowalewski przez ponad rok odczytywał zakodowane sowieckie depesze. Na podstawie tych informacji udało się zaplanować Bitwę Warszawską. Urodzony w Łodzi bohater wojny z 1920 roku maturę zdał w murach budynku, który obecnie jest Rektoratem Uniwersytetu Łódzkiego. Przy Piotrkowskiej 132 można z kolei obejrzeć tablicę pamięci, poświęconą genialnemu kryptologowi.

Jan_Kowalewski

Pułkownik Jan Kowalewski (fot. Wikipedia)

Uniwersytet Łódzki miał zaszczyt gościć profesora Grzegorza Nowika, który właśnie przy Narutowicza 68 opowiadał o postaci Pułkownika Kowalewskiego. "Odkrycie" pułkownika Kowalewskiego to wyłączna zasługa naukowca PAN. Teraz przypomina o niej Polakom. Prof. Nowik, wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta, stworzyli publikację poświęconą pułkownikowi Janowi Kowalewskiemu, którą można przeczytać i obejrzeć pod tym adresem: https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodzki-bohater-bitwy-warszawskiej-zapraszamy-na-wycieczke-sladami-plk-jana-kowalewskiego-id29772/2019/8/14/.

prof.nowik_rektorat

Prof. Grzegorz Nowik w Rektoracie UŁ (fot. Stef Brajter)

nowik

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, senator Ryszard Bonisławski i profesor Grzegorz Nowik obok tablicy pamięci płka Jana Kowalewskiego (fot. UMŁ)