Największy zagraniczny „transfer” w historii UŁ – nowi naukowcy z IDUB

Ten rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim będzie kolejnym przełomowym pod względem umiędzynarodowienia – dzięki grantom IDUB na Uczelni pojawi się jednocześnie 45 naukowców z całego świata. Zdecydowana większość z nich spędzi tutaj kilka lat pracując wspólnie z badaczami UŁ. To największy „transfer” naukowy w historii Uniwersytetu. Przedstawiamy kilku nowych badaczy, którzy już zadomowili się w Łodzi, niebawem będziemy opowiadać o kolejnych.

Japoński astrofizyk będzie współpracował z dr hab. Julianem Sitarkiem (prof. UŁ)

Spośród wszystkich nowych naukowców w ramach IDUB Kazuma Ishio pokonał chyba najdłuższą drogę, by dołączyć do społeczności Uniwersytetu Łódzkiego. Japoński astrofizyk będzie współpracował z dr hab. Julianem Sitarkiem (prof. UŁ) w ramach badań nad promieniowaniem energii gamma z odległych galaktyk. Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej pojawia się już od kilku miesięcy. W Łodzi spędzi 2 lata, ale już podróżuje po całej Polsce, głównie szlakami zabytkowych kolei, bo jest wielkim fanem pojazdów szynowych. 

portret profesora Kazuma Ishio

W ciągu ostatnich lat profesor Sitarek stał się dla mnie jednym z najbardziej cennych partnerów naukowych, pomagał mi rozwiązywać najtrudniejsze kwestie w moich badaniach. Dlatego, gdy wspomniał o możliwości przyjazdu, postanowiłem skorzystać. Będę tutaj starał się wykorzystać w praktyce udoskonalone przez mnie w ostatnim czasie metody określania i opisywania promieniowania gamma. A prywatnie w Łodzi bardzo podoba mi się Piotrkowska i oczywiście tramwaje!

mówi Kazuma.  

Pochodzący z Danii historyk przez 4 lata będzie kontynuował badania nad życiem prywatnym we wczesnonowożytnych krajach europejskich

Michaël Green dołączył do grona naukowców Wydziału Filozoficzno-Historycznego w ramach konkursu IDUB Advanced Researcher in Residence. Historyk z Uniwersytetu w Kopenhadze przez 4 lata będzie prowadził zajęcia ze studentami, ale również kontynuował swoje badania nad życiem prywatnym we wczesnonowożytnych krajach europejskich - Niderlandach, Królestwie Danii i Norwegii, a także na terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Posłużą mu do tego takie źródła, jak pamiętniki, dzienniki i inne rodzaje wspomnień z tego okresu.  

Portret profesora Michaëla Greena

Konkurs IDUB był oczywiście dobrą okazją do przyjazdu do Łodzi, ale nie był to wybór przypadkowy. Kilka lat temu spędziłem tutaj nieco czasu i wiedziałem, że jest tu dobra atmosfera i warunki do pracy. Ludzie są bardzo otwarci i przyjacielscy. Wielką pomocą jest też International Hub UŁ – dzięki temu zespołowi wszystkie formalności na miejscu udało się załatwić sprawnie, a z doświadczenia wiem, że nie jest to zawsze takie oczywiste. Liczę, że niedługo będę wykładał nie tylko po angielsku, ale również po polsku

mówi naukowiec.  

Wybrałem UŁ, bo wiem, że tu mogę rozwinąć się naukowo w obszarze chemii i to w świetnej atmosferze.

Sujoy Das będzie przez najbliższe trzy lata współpracował naukowcami na Wydziale Chemii UŁ, głównie z Panią dr hab. Bogna Rudolf (Prof. UŁ). To właśnie Pani Prodziekan zachęciła indyjskiego naukowca do wzięcia udziału w konkursie.  

Naukowiec, Sujoy Das, stojący pod budynkiem

Jestem urzeczony gościnnością Polaków, od pierwszego dnia, gdy tu się pojawiłem. Wybrałem UŁ, bo wiem, że tu mogę rozwinąć się naukowo w obszarze chemii i to w świetnej atmosferze. Badawczo będę zajmował się związkami chemicznymi pomagającymi w terapii chorób niszczących nasz układ nerwowy (np. choroba Alzheimera). A jako fanatyk podróży mam zamiar zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Polsce – od gór aż do Bałtyku

mówi Sujoy.  

Bardzo duże znaczenie dla mnie to, że moi obecni koledzy po fachu uprawiają naukę z samego „topu”, a jednocześnie pozostają bardzo skromni i otwarci

Profesor Philippe Kok, który przyjechał do nas z Belgii (ale urodził się w sercu Afryki – Demokratycznej Republice Konga!) spędzi w Polsce 4 lata współpracując z naukowcami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Kontynuować będzie swoje badania nad ewolucją kręgowców, w tym gadów, z rejonu Pantepui (u zbiegu Wenezueli, Brazylii i Gujany). Zamierza też wykładać na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Prywatnie ma plan, by zwiedzać Polskę i okoliczne kraje pieszo (lub biegowo). Udało mu się już zobaczyć polskie Tatry.  

Portret profesora Philippe Koka

Europa Wschodnia to nowy kierunek „migracji” naukowych. Nie wiedziałem więc do końca czego się tutaj spodziewać. Okazało się jednak, że mieszkam w ładnej okolicy, mam sporo parków i bliskość Lasu Łagiewnickiego, co bardzo doceniam. No i macie więcej wegańskich lokali niż u mnie w ojczyźnie! Bardzo duże znaczenie dla mnie to, że moi obecni koledzy po fachu uprawiają naukę z samego „topu”, a jednocześnie pozostają bardzo skromni i otwarci

mówi belgijski biolog.  

Zagraniczni badacze z pierwszej edycji IDUB UŁ reprezentują niemal wszystkie kontynenty.

Przyjechali na Uniwersytet Łódzki m.in. z Argentyny, Egiptu, Japonii, Indii czy USA. Jest oczywiście również wielu reprezentantów Starego Kontynentu.  

Uniwersytet Łódzki chce w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje udział w konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Przybycie do nas 45 badaczy z całego świata ma być jednym z istotnych kroków w rozwoju naukowym, na który Uczelnia stawia konsekwentnie od wielu lat.  

Więcej o konkursach IDUB UŁ można przeczytać TUTAJ.  

Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Fot. Maciej Andrzejewski, Bartosz Kałużny (UŁ)