Nobel za baterie – Komentarz UŁ

W środę, 09 października 2019 r. Komitet Noblowski ogłosił w Sztokholmie werdykt w sprawie przyznania tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Dość nieoczekiwanie, ale w pełni zasłużenie, laureatami zostali trzej naukowcy John B. Goodenough (USA), M. Stanley Whittingham (UK) i Akira Yoshino (Japonia) zajmujący się od wielu lat badaniami nad konstrukcją i udoskonaleniem składu chemicznego tzw. baterii litowo-jonowych. Dla chemików ta tematyka oznacza bardzo ważny obszar interdyscyplinarnych badań prowadzonych na pograniczu chemii fizycznej, chemii nieorganicznej oraz chemii materiałowej - pisze prof. Grzegorz Mlostoń z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

 

W telefonie, laptopie i…. aucie.

Czym są baterie litowo-jonowe ? Odgrywają one olbrzymią rolę w technice i codziennym życiu miliardów ludzi na całej kuli ziemskiej. Obecnie są powszechnie wykorzystywane w laptopach, telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach przenośnych. Ponadto, znajdują coraz większe zastosowanie w pojazdach elektrycznych, a w szczególności w wielkogabarytowych urządzeniach technicznych, takich jak pojazdy cywilne i wojskowe, okręty podwodne, statki kosmiczne, etc.

Ogniwa litowo-jonowe używane w pojazdach mechanicznych mogą być szybko ładowane, zazwyczaj od 0 do 80% w ciągu 15-30 minut bez znaczącego wpływu na ich żywotność.

Laureaci Nagrody Nobla wprowadzili do użytku tzw. polianionowe sieci krystaliczne o znacznie większej stabilności strukturalnej pozwalającej na uzyskanie dużej mocy akumulatorów, która jest potrzebna do napędu samochodów elektrycznych (tzw. elektromobilnosć). Pionierskie osiągnięcia w tym zakresie są przypisywane prof. J. B. Goodenough (publikacje z roku 1997), który opracował i zastosował w bateriach sól o wzorze LixPO4, odpowiadającą strukturze oliwinu (grupa minerałów zaliczana do krzemianów).

Wciąż wiele do odkrycia

Dzięki wynalazkom opracowanym przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla ludzkość uzyskała dostęp do nieznanych dotychczas, niezwykle efektywnych źródeł energii elektrycznej o wielkich możliwościach zastosowania we wszystkich obszarach współczesnego życia. Z całą pewnością kolejne lata przyniosą nowe rozwiązania na tym polu, ponieważ prowadzone są intensywne badania, w które zaangażowane są tysiące naukowców na całym świecie. Znajdują one silne wsparcie sektora przemysłowego i bankowego.

Bez wątpienia, postęp w tej dziedzinie będzie miał duży wpływ na dalszy rozwój cywilizacyjny i stanowi jeden ze sposobów rozwiązywania trudnych problemów ekologicznych związanych z metodami wytwarzania energii bez nadmiernego obciążenia środowiska naturalnego (emisja gazów, odpady radioaktywne).


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: prof. G. Mlostoń

Redakcja: Centrum Promocji UŁ