Olimpiada Statystyczna szansą na uproszczoną rekrutację na UŁ

W październiku 2021 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne (PTS) już po raz szósty zaprosili młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w Olimpiadzie Statystycznej. Ostatni etap olimpiady oraz jej rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Laureaci oraz finaliści olimpiady stopnia centralnego będą mogli skorzystać z możliwości przyjęcia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy rok wszystkich kierunków studiów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ – w tym na kierunek ekonometria i analiza danych (EKAD), a także na kierunki matematyka oraz analiza danych na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.

Główny Urząd Statystyczny, oprócz realizacji podstawowych zadań, jakie wynikają z ustawy o statystyce publicznej, m.in. prowadzenia badań statystycznych, angażuje się również w edukację statystyczną, a więc upowszechnianie wiedzy statystycznej. Jednym z takich przedsięwzięć jest Olimpiada Statystyczna.

Kilka słów o olimpiadzie…

Jej celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych oraz stymulowanie aktywności młodzieży szkół ponadpodstawowych. Olimpiada jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Program olimpiady ujęty jest w sześć obszarów tematycznych i skorelowany z wybranymi zagadnieniami zawartymi w podstawie programowej następujących przedmiotów: matematyka, informatyka, statystyka, ekonomia, podstawy przedsiębiorczości, analiza ekonomiczna, finanse i bankowość, geografia, biologia oraz wiedza o społeczeństwie.

Uczestnicy rozwiązują zadania o różnym poziomie trudności (łatwe/średnie/trudne), jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, teoretyczne i wymagające obliczeń oraz zadania z treścią, polegające na uporządkowaniu podanych informacji (danych statystycznych).

Rywalizacja uczestników jest trójstopniowa i trwa ok. 6 miesięcy. W tym czasie odbywają się zawody szkolne – uczestnicy rozwiązują test on-line w siedzibie swojej szkoły oraz okręgowe – uczniowie podchodzą do testu pisemnego na terenie jednej z partnerskich uczelni na terenie danego województwa. Następnie odbywają się zawody centralne (I etap) – test on-line w siedzibie Urzędu Statystycznego na terenie danego województwa i ostatecznie zawody centralne (II etap) – praca pisemna w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Z uwagi epidemię miejsce zawodów i forma testu są dostosowywane do aktualnej sytuacji.

Trochę statystyki z zawodów okręgowych…

We wcześniejszych edycjach olimpiady na szczeblu okręgowym corocznie rywalizowało ze sobą kilkuset uczniów w skali całego kraju, w tym od 32 do 65 uczniów z województwa łódzkiego. Test pisemny odbywał się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, a w organizację tego przedsięwzięcia od początku zaangażowani byli: pracownicy Katedry Metod Statystycznych UŁ, m.in. dr hab. Alina Jędrzejczak, dr hab. Agata Szczukocka; pracownicy Urzędu Statystycznego w Łodzi, a także przedstawiciel Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję nie tylko uczestniczyć w kolejnym etapie olimpiady, lecz również wysłuchać przygotowanego dla nich wykładu, wziąć udział w zorganizowanych dla nich zajęciach edukacyjnych (np. przy współpracy z NBP Oddział Okręgowy w Łodzi) oraz poznać ofertę studiów.

Szczegółowe dane o liczbie uczestników etapu okręgowego dla dotychczasowych pięciu edycji Olimpiady Statystycznej wyglądały następująco:

  • 2016/2017 – 604 uczniów w Polsce (w tym 65 uczniów z województwa łódzkiego),
  • 2017/2018 – 604 uczniów w Polsce (w tym 56 uczniów z województwa łódzkiego),
  • 2018/2019 – 812 uczniów w Polsce (w tym 63 uczniów z województwa łódzkiego),
  • 2019/2020 – 953 uczniów w Polsce (w tym 57 uczniów z województwa łódzkiego),
  • 2020/2021 – 663 uczniów w Polsce (w tym 32 uczniów z województwa łódzkiego).

W tegorocznej VI edycji olimpiady (2021/2022) do zawodów okręgowych, które odbyły się 8 grudnia 2021 r., zakwalifikowało się 755 uczniów w Polsce, w tym 53 uczniów z województwa łódzkiego. Zawody okręgowe miały formę testu on-line i odbyły się w siedzibie Urzędu Statystycznego w Łodzi. Uczestnicy rozwiązywali zadania, których autorem był m.in. dr Artur Mikulec – adiunkt w Katedrze Metod Statystycznych UŁ na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, członek Komitetu Programowego Olimpiady Statystycznej, a od 1 grudnia 2021 r. zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Łodzi. Ponadto w skład Komitetu Programowego Olimpiady Statystycznej wchodzą: dr hab. Jacek Białek (Katedra Metod Statystycznych UŁ), dr hab. Adrianna Mastalerz-Kodzis (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr hab. Iwona Markowicz (Uniwersytet Szczeciński) oraz dr hab. Andrzej Młodak (Urząd Statystyczny w Poznaniu).

Zawody III stopnia Olimpiady Statystycznej – centralne (I etap) odbędą się 2 marca 2022 r., a finał olimpiady 23 marca 2022 r. Zarówno finaliści jak i laureaci będą mogli skorzystać z możliwości pominięcia postępowania rekrutacyjnego na wybrane kierunki studiów. Pełna informacja o uproszczonym postepowaniu rekrutacyjnym dostępna jest na stronie UŁ.

Informacje na temat kierunków studiów:

Źródło: dr Artur Mikulec
Redakcja: Centrum Promocji UŁ