Poezje profesora anglistyki UŁ nominowane do Nagrody „Nike” 2022

Tom poezji „Mondo cane” autorstwa prof. Jerzego Jarniewicza z Uniwersytetu Łódzkiego znalazł się wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike” 2022. To już druga nominacja prof. Jarniewicza do tej prestiżowej nagrody – w 2019 roku w dwudziestce znalazła się jego książka „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze”.

książka

Tytuł nominowanego właśnie do „Nike” zbioru poezji prof. Jarniewicza nawiązuje do włoskiego filmu „Mondo cane” („Pieski świat”) z 1962 roku, który zapoczątkował nurt szokujących obrazów dokumentalnych nurtu „mondo” pokazujących na ekranie prawdziwą śmierć. Zamieszczone w zbiorze utwory odnoszą się także wprost do pieskiego świata - pełnego wojen, okrucieństwa i śmierci - który nas otacza. „Wiersze Jarniewicza bywają ironiczne, poważne, intymne i zaangażowane. Nieoczywisty, piękny tom poezji” - napisano w „Gazecie Wyborczej”. 

Prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz pełni funkcję kierownika Zakładu Literatury i Kultury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki na Wydziale Filologicznym UŁ. Jest poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (przekłada głównie literaturę anglojęzyczną, m.in. utwory Jamesa Joyce’a, Craiga Raine’a, Philipa Rotha). Członek kolegium redakcyjnego „Literatury na Świecie” oraz „Tygla Kultury”, teksty o literaturze  publikował również w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”, współpracował też z brytyjskimi pismami literackimi. Jest autorem m.in. kilkunastu tomów poezji, a także zbiorów szkiców i esejów krytycznoliterackich. 

To już 26. edycja Nagrody Literackiej „Nike”, jednego z najważniejszych wyróżnień dla polskich autorów. Zgłaszane do niej książki mogą reprezentować wszystkie gatunki literackie: prozę (także autobiografie, eseje czy pamiętniki), poezję, dramat. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W dwudziestce nominowanych w tegorocznej edycji nagrody znalazła się także powieść „Dewocje" dr Anny Ciarkowskiej, również z Wydziału Filologicznego UŁ

Pełna lista książek nominowanych w tegorocznej edycji – tutaj

Jerzy Jarniewicz, „Mondo cane”, Wydawnictwo Biuro Literackie, 2021 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ