Jak powstrzymać wyludnianie się miast - konferencja demograficzna z udziałem samorządowców na UŁ

Wskazanie najważniejszych zmian demograficznych w regionie łódzkim oraz analiza tego, jak samorząd wojewódzki i samorządy lokalne uwzględniają owe zmiany w swych działaniach - to główny cel konferencji organizowanej na Uniwersytecie Łódzkim pt. „Samorząd terytorialny wobec zmian demograficznych. Przemiany demograficzne Łodzi i województwa łódzkiego w XXI w. – o potrzebie regionalnych i lokalnych polityk ludnościowych”. Jednym z wydarzeń będzie dyskusja dr hab. Piotra Szukalskiego (prof. UŁ) z samorządowcami na temat tego, jak zatrzymać ludzi w miastach.

Wyludnianie się (depopulacja) znacznych obszarów to problem regionów i miast w całej Polsce.

Ta regionalna konferencja, organizowana w ramach III Kongresu Demograficznego, odbędzie się 31 maja br. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Ostatnie dekady to okres dynamicznych przemian demograficznych, tak w skali Polski, jak i – zwłaszcza – w skali regionalnej i lokalnej. Wyludnianie się (depopulacja) znacznych obszarów, koncentracja ludności na terenach wielkomiejskich, suburbanizacja (osiedlanie się na obszarach okalających miasta), czy starzenie się ludności to procesy obserwowane wszędzie, choć w różnym natężeniu i skali. Każdy region i każda społeczność lokalna ma przy tym swoją specyfikę, która – poprzez zróżnicowany przebieg przemian demograficznych – oddziałuje również na wyzwania stojące przed samorządami regionalnymi i lokalnymi.

Podczas konferencji szczególny nacisk zostanie położony na dwa zjawiska demograficzne – depopulację oraz powstawanie miejskich obszarów funkcjonalnych jako odpowiedzi na proces suburbanizacji.

W programie konferencji przewidziano wystąpienia:

•  „Sytuacja społeczno-demograficzna regionu w świetle danych statystycznych” – dr Piotr Ryszard Cmela, dyrektor Urzędu Statystycznego w Łodzi
  •  „Zjawisko depopulacji w województwie łódzkim”dr hab. Anna Janiszewska, (prof. UŁ), Uniwersytet Łódzki
  • „Suburbanizacja i działania miejskich obszarów funkcjonalnych na terenie województwa Łódzkiego"dr hab. Dominik Drzazga, dr Dorota Sikora Fernandez, Uniwersytet Łódzki
  • „Wyzwania demograficzne w dokumentach strategicznych samorządu województwa łódzkiego” – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Konferencję zakończy półtoragodzinny, prowadzony przez dr hab. Piotra Szukalskiego (prof. UŁ) panel dyskusyjny z udziałem samorządowców dotyczący roli i zadań samorządu wojewódzkiego w zakresie wspierania polityki ludnościowej lokalnych samorządów. Wezmą w nim udział:

• Małgorzata Komajda, starosta Poddębicki
  • Krzysztof Woźniak, wójt Gminy Zadzim
  • Wioleta Głowacka, wójt Gminy Zgierz
  • Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego

Obrady konferencji odbywać się będą 31 maja br. w auli C101 Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, Łódź, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5 w godzinach 10.00-14.45.

FORMULARZ REJESTRACYJNY DLA UCZESTNIKÓW

Organizatorami wydarzenia są: Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Statystyczny w Łodzi, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiał: Organizatorzy

O demografii województwa łódzkiego w kontekście wyników ostatniego Spisu Powszechnego piszemy TUTAJ