Wyróżnienie MEiN dla naukowców z Instytutu Historii UŁ

Znamy już laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki! Przyznano 74 nagrody, z czego 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Cztery wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej powędrowały do naukowców z Instytutu Historii UŁ. Nagrodzeni to: prof. Rafał Stobiecki, dr hab. Sławomir Nowinowski, dr Anna Brzezińska oraz mgr Milena Przybysz-Gralewska. W poniedziałek, 8 marca, Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska przekazała laureatom ministerialne nagrody.

 

Nagroda została przyznana za opublikowaną nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego trzytomową edycję "Mam na Pana nowy zamach… Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000", która jest unikalnym dokonaniem naukowym i wydawniczym. W jej skład wchodzi ponad 2,5 tys. niepublikowanych dotychczas listów z Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, które Jerzy Giedroyc wymieniał z historykami i świadkami historii.

Opublikowane listy pozwalają na tworzenie charakterystyk polskich intelektualistów, którzy żyją w kraju i poza jego granicami. Ze wspomnianej korespondencji wyłania się również pełniejszy obraz redaktora "Kultury". Giedroyc jawi się jako przenikliwy obserwator badań nad przeszłością Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, inspirator wielu pionierskich przedsięwzięć naukowych i edytorskich, dyskretny opiekun znajdujących się w potrzebie historyków i świadków historii.

Przypomnijmy, że publikacja korespondencji Jerzego Giedroycia otrzymała również Nagrodę KLIO w kategorii edytorskiej (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz II nagrodę w IX edycji konkursu "Studiów Źródłoznawczych" im. Stefana K. Kuczyńskiego (więcej informacji można znaleźć TUTAJ).


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ