Jest absolwentem politologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1982). Stopnie naukowe doktora, doktora habilitowanego nauk humanistycznych w  zakresie nauk o  polityce oraz profesora macierzystej uczelni uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych UAM (1992, 2008, 2009). W latach 2004–2012 był równolegle profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Z początkiem lat dziewięćdziesiątych został zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (1993–2008). W latach 2008–2016 był dziekanem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Od roku 2012 kieruje Zakładem Kultury Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Od 2016 r. jest prorektorem ds. kadry i finansów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 2007 r. prof. Wallas jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych PAN, od 2011 r. jego wiceprzewodniczącym, a od 2015 r. przewodniczącym jego Prezydium. Był także ekspertem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Narodowego Centrum Nauki. W latach 2004–2010 był członkiem Zarządu Głównego, od roku 2010 I  wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Do największych sukcesów prof. Wallasa należy zorganizowanie 24. Światowego Kongresu Nauk Politologicznych w Poznaniu w roku 2016.

Wśród zagadnień, którym poświęca uwagę, znajdują się m.in.: polityczne aspekty integracji europejskiej; polityczny wymiar globalizacji; przemiany systemu politycznego Polski; polityka medialna; system kształcenia dziennikarzy. Ponadto rozszerzył obszar badań naukowych o  rozważania dotyczące podziału dyscyplin w  ramach dziedzin naukowych humanistycznych i  społecznych, ze szczególnym naciskiem na umiejscowienie takich dyscyplin, jak nauki o  polityce i  nauki o  bezpieczeństwie wśród nauk społecznych. Obecne granty i projekty badawcze to: „Unia Europejska wobec Azji Środkowej – uwarunkowania regionalne i  międzynarodowe”, „Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu uniwersytetem partycypacyjnym – rozwój modelu współpracy uczelni z  otoczeniem społeczno-gospodarczym”, „EU external actions in the contested global order – (In)coherence, (dis)continuity, resilience”, „Jean Monnet Centre of Excellence”.

Jest autorem i współautorem kilku monografii i kilkunastu monografii zbiorowych oraz kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i ukazujących się za granicą. Wśród licznych jego publikacji w ostatnich latach wymienić należy: Współczesne media. Wybrane problemy, red. T. Wallas, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Poznań; Unia Europejska wobec Azji Środkowej. Uwarunkowania regionalne i międzynarodowe, red. R. Fiedler, T. Wallas, Wydawnictwo Fundacja na Rzecz Czystej Energii, Poznań 2017; Przyczynek do rozważań nad przynależnością dziedzinową nauk o polityce, „Politeja. Pismo Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego” 2015, nr 5(36), s. 251–273; Rola i wpływ mediów na postawy prosportowe młodzieży akademickiej (współautorstwo z J. Skrzypczakiem), „Środkowoeuropejskie Studia Polityczne” 2018, nr 2, s. 5–15.

Wypromował siedmiu doktorów, był recenzentem w dwudziestu trzech postępowaniach habilitacyjnych i dwudziestu sześciu przewodach doktorskich. Jest członkiem wielu zespołów redakcyjnych i rad naukowych czasopism naukowych (m.in. „Przeglądu Europejskiego”, „Przeglądu Politologicznego”, „Środkowoeuropejskich Studiów Politycznych”, „Polish Political Science Yearbook”, „Public Policy and Economic Development”, „WeltTrends”, „Studia Politicae Universitatis Silesiensis”).

Praca i osiągnięcia prof. Wallasa były wielokrotnie doceniane i nagradzane. W 2013 r. otrzymał nagrodę MNiSW I stopnia za osiągnięcia organizacyjne. W 2009 r. został uhonorowany tytułem professor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. W 2016 r. został laureatem Statuetki Honorowego Hipolita oraz Dyplomu Godności „Lidera Pracy Organicznej”. W 2018 r. otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Od prawie dwudziestu lat prof. Wallas jest współpracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego, a najściślej jest związany z Instytutem Studiów Politologicznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Wielokrotnie uczestniczył w konferencjach organizowanych w tym ośrodku oraz brał udział w  licznych przedsięwzięciach publikacyjnych i organizacyjnych na rzecz środowiska politologicznego w kraju i za granicą.