Doktor Bogdan Buczkowski jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, w  którym ukończył z  wyróżnieniem, Odznaką Primus Inter Pares i Medalem „Za Chlubne Studia” kierunek „Ekonomika i  organizacja handlu zagranicznego” oraz uzyskał tytuł magistra ekonomii. W czasie studiów za działalność naukową dwukrotnie otrzymał Nagrodę Sekretarza Naukowego PAN, a także I Nagrodę Międzynarodowego Jury oraz Nagrodę Dziekana Wydziału Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Bratysławie.

W Uniwersytecie Łódzkim przygotował i obronił pracę doktorską Rola jena w procesie umiędzynarodowiania gospodarki japońskiej. Studia w tym zakresie kontynuował zarówno w Uniwersytecie Łódzkim, jak i w uniwersytetach japońskich: Osackim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych i na Uniwersytecie Kagawa podczas czteroletniego pobytu na prestiżowym stypendium rządu japońskiego oraz stypendium Mera Miasta Takamatsu i Fundacji Kuraoka.

Doktor Bogdan Buczkowski od ukończenia studiów pracuje nieprzerwanie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego kolejno na stanowiskach asystenta stażysty i asystenta w Katedrze Ekonomiki Przemysłu Instytutu Ekonomiki Produkcji, starszego asystenta i  adiunkta w Katedrze Handlu i Finansów Międzynarodowych Instytutu Obrotu Towarowego oraz w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, a ostatnio na stanowisku starszego wykładowcy w Katedrze Wymiany Międzynarodowej Instytutu Ekonomii.

Praktyczną wiedzę i  umiejętności w  dziedzinie bankowości, międzynarodowych transakcji gospodarczych, feasibility study, umów spółek z udziałem kapitału zagranicznego, leasingu, składów konsygnacyjnych i celnych, systemów sterowania jakością uzyskał i wykorzystywał w pracy dydaktycznej w UŁ i na rzecz różnych podmiotów gospodarczych, w tym m.in.: praktyki w Osnownej Bance Sarajewo, Privrednej Bance Mostar w  Mostarze; ZPHZ Textilimpex-Confexim i  PHZ Skórimpex w  Łodzi, w  Consultex w  Wałbrzychu – w charakterze wykładowcy i eksperta ds. handlu zagranicznego i marketingu międzynarodowego, prowadząc szkolenia i konsultacje dla podmiotów gospodarczych w całej Polsce; w Dorhazet przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w  Łodzi w  charakterze wykładowcy i  eksperta ds. biznesu międzynarodowego, w  Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i  Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa w Łodzi, Stowarzyszeniu Doradców Gospodarczych Pro-Akademia w Łodzi, ARUP, PAG Uniconsult w Warszawie, Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Moldova w Kiszyniowie, Centrum Edukacji i Rozwoju Biznesu Olympus w Warszawie, w charakterze wykładowcy i eksperta w izbach handlowych w Charkowie, Dniepropietrowsku, Ługansku i eksperta Enterprise w FRP w Łodzi.

Jego zainteresowania badawcze dotyczą ekonomii międzynarodowej i biznesu międzynarodowego. Opublikował ponad czterdzieści artykułów naukowych w  czasopismach polskich i  zagranicznych. Był redaktorem i  współautorem ośmiu książek w języku polskim i angielskim, w tym trzech podręczników. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, na których prezentował wyniki swoich badań. Jako współautor i wykonawca uczestniczył w  pięciu projektach badawczych finansowanych ze środków UE („Kapitał ludzki i społeczny jako czynniki rozwoju regionu łódzkiego”, 2010–2012); Prezydenta Miasta Łodzi („Zdolność Łodzi do konkurowania na jednolitym rynku europejskim”, 2009–2010; „Rola małych i średnich przedsiębiorstw w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym”, 2011–2012); PARP („Warunki prowadzenia handlu z  zagranicą w  Unii Europejskiej”, 2012) i NCN („Determinanty i efekty aktywnej internacjonalizacji przedsiębiorstw z województwa łódzkiego”, 2011–2015).

W zakresie dydaktyki osiągnięcia dr. Buczkowskiego są szczególne. Prowadził zajęcia kursowe i specjalizacyjne z bardzo wielu przedmiotów zarówno po polsku, jak i po angielsku, na macierzystym wydziale oraz na innych wydziałach UŁ. Wykładał na uczelniach w Japonii, Ukrainie (w Charkowie, Doniecku, Dniepropietrowsku), Mołdawii (w Kiszyniowie) i Chinach (Zhengzhou), a także w ramach szkół letnich i programów mobilności nauczycieli akademickich w wielu uczelniach europejskich: w Danii (Aarhus), na Litwie (Kowno), Łotwie (Ryga), Hiszpanii (Santiago de Compostela, Alcalá de Henares), Portugalii (Coimbra, Ponta Delgada), Rumunii (Oradea, Yasi) i  we Włoszech (Benevento, Padwa, Trydent). Był głównym autorem dwóch specjalności biznes międzynarodowy i biznes na rynku międzynarodowym funkcjonujących na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz specjalności International Business na kierunku Economics in English. Współtworzył interdyscyplinarne programy kształcenia dla studentów zagranicznych pt. Intenational Business oraz Business and Environment wraz z kompletem podręczników w języku angielskim, które zostały wdrożone w UŁ i nagrodzone przez Rektora UŁ. Był współautorem dwóch projektów dydaktycznych, które w konkursie NCBiR w 2016 r. zostały zakwalifikowane do realizacji. Wielokrotnie popularyzował wiedzę ekonomiczną na zajęciach w szkołach średnich w Łodzi i w województwie.

Dzięki dużym umiejętnościom dydaktycznym dr Buczkowski cieszy się wysokim prestiżem wśród polskich i zagranicznych studentów w Uniwersytecie Łódzkim. Dowodzą tego wysokie oceny w  rankingach wykładowców oraz popularność jego autorskich zajęć do wyboru (ogólnowydziałowych i ogólnouniwersyteckich). Do chwili obecnej wypromował około pięciuset licencjatów i magistrów, wśród których byli późniejsi prezesi wielkich korporacji finansowych i produkcyjnych, a także ministerialni urzędnicy wysokiego szczebla w Polsce i Laosie. Jego obciążenia dydaktycznie nierzadko przekraczały roczne pensum o kilkaset godzin.

Bardzo duże zasługi dr Buczkowski ma w zakresie współpracy z zagranicą. Od początku uczestniczył w programach Sokrates, Erasmus i Erasmus+. Był pełnomocnikiem kierunkowym Dziekana dla studentów MSG. Proponując interesujące zajęcia, przyczynił się do zainteresowania studentów zagranicznych przyjazdami na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny. W projekcie Europehome uczestniczył w  rozwijaniu współpracy UŁ z  uczelniami we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Litwie, Łotwie, Portugalii i Włoszech. Jako inicjator i koordynator w UŁ brał udział w projekcie międzynarodowego konsorcjum uczelni i firm (z Belgii, Litwy, Luksemburga, Francji, Hiszpanii, Polski i Włoch) „European Mobility Placement for Open Innovation – empl-oi”. W  jego ramach organizował mobilność pracowników i  studentów, a  dla tych ostatnich również praktyki zawodowe we współpracy uczelni z biznesem (2015–2018). Brał udział w przygotowaniu wniosku międzynarodowego konsorcjum uczelni i firm (z Belgii, Litwy, Luksemburga, Hiszpanii, Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii) o sfinansowanie projektu „E-MINDSET Europe Managing Innovative Networks for the Development of Systemic Entrepreneurship Targets” z Programu Erasmus+.

Za rzetelną pracę i głębokie zaangażowanie w sprawy działalności i rozwoju Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał m.in. Złotą Odznakę UŁ (2007) i Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (2009). Kilkakrotnie był nagradzany przez Rektora UŁ indywidulanie nagrodą I i II stopnia za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i organizacyjnej oraz nagrodą zespołową za osiągnięcia naukowe (2015, 2017).