Prof. zw. dr hab. Zbigniew Góral jest zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego od 1976 r. W 1983 r. obronił pracę doktorską. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1995 r., a tytuł profesora nauk prawnych w 2013 r. Od pierwszych lat swojej pracy zawodowej brał zawsze aktywny udział w pracach organizacyjnych na rzecz macierzystego Wydziału i całej uczelni. W 1996 r. został wybrany na stanowisko prodziekana ds. studiów administracyjnych. Funkcję tę powierzono mu ponownie w 1999 r.

Przez dwie kadencje swojego urzędowania przyczynił się wydatnie do umocnienia rangi studiów administracyjnych. Przede wszystkim był inicjatorem głębokiej reformy programowej, dzięki której studia te stały się atrakcyjne i konkurencyjne wobec poszerzającej się oferty ze strony prywatnych szkół wyższych. W 2005 r. został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ. W czasie jego kadencji Wydział utrwalił swoją wysoką pozycję w rankingach polskich wydziałów prawa i administracji. W okresie pełnienia przez niego funkcji dziekana został wybudowany nowy gmach Wydziału, który zapewnia wysoki komfort studiowania, służąc wielokrotnie również całej społeczności akademickiej Uczelni.

Poza angażowaniem się w sprawy Wydziału, przejawiał także działalność na rzecz całej Uczelni. M.in. był członkiem komisji ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Wiele lat zasiadał w Senacie UŁ, był członkiem Odwoławczej Komisji Oceniającej, od roku akademickiego. 2012/2013 jest prorektorem ds. studenckich i toku studiów. Od 2004 r. dr hab. Zbigniew Góral jest kierownikiem Katedry Prawa Pracy oraz stanowiącego jej jednostkę organizacyjną Zakładu Prawa Stosunków Pracy. Od czasu kiedy objął tę funkcję Katedra stale zwiększa swój potencjał naukowy i dydaktyczny, stając się jednym z najsilniejszych ośrodków prawa pracy w kraju. Pod jego kierownictwem organizowane są liczne konferencje naukowe. Od 2010 r. odbywają się cieszące się wielką popularnością i uznaniem uczestników tzw. Seminaria Szubertowskie, nawiązujące swoją nazwą do nazwiska pierwszego kierownika Katedry, Profesora Wacława Szuberta, uczonego o światowej sławie. W ramach Katedry działają też cztery studia podyplomowe: prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, kadr i płac oraz ochrony danych osobowych. Łączna liczba uczestników tych studiów jest zdecydowanie najwyższa na Wydziale, co świadczy o atrakcyjności przedstawianej przez Katedrę oferty edukacyjnej.

Na dorobek naukowy profesora Zbigniewa Górala składa się ponad 120 pozycji o zróżnicowanym charakterze. Jest autorem, współautorem lub redaktorem ponad 20 książek oraz wielu studiów, artykułów, recenzji, komentarzy i glos. Szczególnym przedmiotem jego zainteresowania są zagadnienia związane z bezrobociem, prawem urzędniczym, rozwiązywaniem stosunków pracy oraz pozycją związków zawodowych. Pełni funkcji redaktora naczelnego „Gdańsko-Łódzkich Roczników Prawa Pracy i Prawa Socjalnego”. Sporządził wiele ekspertyz naukowych (m.in. dla NSZZ „Solidarność”, Rady Legislacyjnej i Komisji ds. Reformy Prawa Pracy). Brał także czynny udział (z referatami) w wielu konferencjach naukowych (również w międzynarodowych). Odbył staże naukowe na Uniwersytetach w Grenoble i w Nantes. Ukończył również studia prawa porównawczego w Szegedzie na Węgrzech. Jest bardzo cenionym dydaktykiem. Zajęcia prowadzone przez prof. dr. hab. Zbigniewa Górala cieszą się dużym uznaniem studentów. O umiejętnościach zainteresowania słuchaczy przekazywanym zasobem wiedzy świadczy niezwykła popularność prowadzonych seminariów magisterskich. Jego wychowankowie zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach (w konkursie na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, organizowanym przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, czy też w konkursie na najlepsze prace Wydziału Prawa i Administracji UŁ im. Prof. Jana Kodrębskiego). Dał się poznać jako skuteczny animator studenckiego ruchu naukowego. Z jego inicjatywy w 2004 r. zostało powołane Studenckie Koło Naukowe Prawa Pracy, które z wielkim powodzeniem działa do dziś. Był promotorem ponad 500 prac magisterskich, wypromował 10 doktorów, był też wielokrotnie recenzentem w przewodach doktorskich, uczestniczył także w różnym charakterze w przewodach habilitacyjnych i profesorskich. Za swoją działalność naukową, dydaktyczno-wychowawczą i organizacyjną był nie tylko wielokrotnie nagradzany przez Rektora UŁ, ale również otrzymywał prestiżowe odznaczenia. M.in. otrzymał Złotą Odznakę Uniwersytetu Łódzkiego (1996), Złoty Krzyż Zasługi (2000), Medal „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (2001) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2002).