Koronacja sprzed tysiąclecia inspiruje dziś – sesja historyczna na UŁ

12 czerwca 2025 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się wyjątkowa sesja popularnonaukowa poświęcona tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława I Chrobrego – pierwszego króla Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jego celem było nie tylko upamiętnienie jednego z najważniejszych momentów w historii państwowości polskiej, ale także przybliżenie młodzieży szkolnej kontekstu i znaczenia tej doniosłej rocznicy.

Zdjęcia z wydarzenia

W sesji wzięło udział około 200 uczniów z dziesięciu szkół średnich z województwa łódzkiego. Młodzież miała okazję wysłuchać dwóch wykładów wygłoszonych przez historyków – badaczy specjalizujących się w epoce wczesnopiastowskiej. Prelekcje przybliżały postać Bolesława Chrobrego, jego dokonania polityczne oraz znaczenie koronacji z 1025 roku, która otworzyła nowy rozdział w dziejach Polski – zarówno w kontekście prestiżu międzynarodowego, jak i kształtowania tożsamości państwowej.

Prof. Tadeusz Grabarczyk

Wydarzenie doskonale wpisało się w misję popularyzowania wiedzy historycznej poza środowiskiem akademickim. Zainteresowanie uczniów i ich aktywny udział w spotkaniu potwierdziły, że historia może być tematem żywym, inspirującym i angażującym młode pokolenie.

Informacje i zdjęcia: Ronald Wójcik
Redakacja: Mateusz Kowalski