Profesor zw. dr hab. Hanna Tadeusiewicz urodziła się 19 października 1939 r. w Łodzi w rodzinie inteligenckiej, a jej rodzicami byli Roman i Walentyna z Kostrzewskich. W 1958 r. ukończyła szkołę średnią i po maturze podjęła studia na filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Studia te ukończyła w 1963 r., zdając egzamin magisterski na podstawie opracowania Problematyka aktualna w twórczości Juliana Ursyna Niemcewicza pod kierunkiem prof. dr hab. Anieli Kowalskiej. 

W 1964 r. podjęła pracę w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie pracowała do 1983 r. Po habilitacyjnym colloquium i jego zatwierdzeniu otrzymała stanowisko docenta w 1984 r. w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. W 1987 r. objęła kierownictwo tej jednostki z inicjatywy odchodzącego na emeryturę prof. Bolesława Świderskiego. Czasy kierownictwa prof. zw. dr hab. Hanny Tadeusiewicz zaliczają się do „złotego wieku” Katedry, ponieważ reaktywowała bibliotekę katedralną, zwiększyła i ustabilizowała stan zatrudnienia oraz walnie przyczyniła się do licznych awansów pracowników na doktora, doktora habilitowanego lub otrzymania tytułu profesora. Pracownicy Katedry brali czynny udział w licznych konferencjach i publikowali w wielu znaczących wydawnictwach. Z nazwiskiem prof. zw. dr hab. Hanny Tadeusiewicz kojarzony jest Słownik pracowników książki polskiej, ponieważ od 1978 do 1982 r. była kierownikiem oddziału w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego redagującego tę pozycję, a po przeniesieniu się redakcji do Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej w 1990 r. nadal nim kierowała do 2010 r. Od 1991 do 2004 r. redagowała „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum”, zapewniając czasopismu wysoki poziom naukowy. Z Katedrą Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej była związana do momentu odejścia na emeryturę.

Wkrótce po ukończeniu studiów prof. zw. dr hab. Hanna Tadeusiewicz we współpracy z prof. Anielą Kowalską rozpoczęła pracę doktorską Czasopisma warszawskie z lat 1825–1830 jako obraz życia literackiego stolicy przed powstaniem listopadowym. Przewód ukończono obroną 24 kwietnia 1970 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Dnia 1 grudnia 1983 r. odbyło się jej colloquium habilitacyjne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zatwierdzenie przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną do Spraw Tytułów i Stopni Naukowych nastąpiło 25 czerwca 1984 r. Colloquium i przewód habilitacyjny oparto na wydanej w 1982 r. w Łodzi książce Drukarstwo polskie drugiej połowy XIX wieku w świetle fachowych czasopism drukarzy z lat 1872–1900

Po colloquium od 1985 r. przewodniczyła Komisji Kwalifikacyjnej dla Bibliotekarzy Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Łodzi. Dowodem zaufania wobec wysokich zdolności kierowniczych i organizacyjnych  prof. zw. dr hab. Hanny Tadeusiewicz było powierzenie jej w 1990 r. stanowiska prodziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, które sprawowała do 1996 r., a więc przez dwie kadencje. 

Dnia 22 grudnia 1994 r. Prezydent RP dnia 22 grudnia nadał jej tytuł profesora nauk humanistycznych, zaś awans na stanowisko profesora zwyczajnego UŁ nastąpił 1 sierpnia 1997 r. 

Do wybitnych osiągnięć naukowych prof. zw. dr hab. Hanny Tadeusiewicz należy redakcja Słownika pracowników książki polskiej, studia prasoznawcze dotyczące periodyków literackich i drukarskich, badania biograficzne oraz regionalistyczne ziemi kaliskiej. Wypromowała dziewięciu doktorów. Była recenzentem w dwudziestu pięciu przewodach doktorskich, w siedmiu habilitacyjnych oraz zaopiniowała dziesięć wniosków dotyczących tytułu profesora. Cechowała ją wielka aktywność dydaktyczna, ponieważ wypromowała mniej więcej stu dziewięćdziesięciu magistrów i osiemnastu licencjatów. 

Otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. w 1971 i w 1973 r. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Złoty Krzyż Zasługi w 1987 r., Medal Komisji Edukacji Narodowej w 1996 r. oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2009 r. 

Profesor zw. dr hab. Hanna Tadeusiewicz odeszła z Katedry na emeryturę w 2013 r. 


Opracował: prof. dr hab. Andrzej Wałkówski