Płk rez. prof. dr hab. Longin Indisow urodził się 15 marca 1925 r. w Krzemieńcu (dawne woj. wołyńskie). Pierwszą klasę gimnazjum Liceum Krzemienieckiego ukończył w 1939 r. W latach 1939–1941 kontynuował naukę w polskiej dziesięciolatce. Edukację w szkole średniej ukończył w 1947 r. W kwietniu 1944 r. został zmobilizowany do Armii Polskiej w ZSRR. Z 15. pułkiem piechoty V Dywizji Piechoty uczestniczył w działaniach wojennych na kierunku drezdeńskim. 1957 r. został służbowo przeniesiony do Wojskowego Centrum Szkolenia Medycznego w Łodzi. Od 1966 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Nauk Społecznych WAM do chwili przejścia w stan spoczynku w roku 1990.

Longin Indisow ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 1952 r. uzyskał tytuł magistra filozofii w zakresie socjologii. Stopień doktora nauk humanistycznych przyznano mu w 1963 r. za pracę pt. Socjologiczne zagadnienia studentów i absolwentów WAM wobec zawodu oficera – lekarza. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych otrzymał w 1970 r. na podstawie dorobku i rozprawy pt. Lekarz wojskowy a współczesna wojna. Profesorem nadzwyczajnym został w 1979 r.

Podejmowane badania naukowe Profesora koncentrowały się na dwóch problemach:

1) proces identyfikacji absolwentów WAM z zawodem oficera – lekarza i przygotowanie ich do roli lekarza wojskowego na współczesnym polu walki;

2) wojna jako zjawisko społeczne: historia, uwarunkowania i następstwa demograficzne, ekonomiczne i moralne.

Spośród publikacji warto wspomnieć: Charakter zawodu i postawy społeczne oficera – lekarza: z badań nad zawodem oficera (1966), Sociology of the Profession of Medical Officer (1971), opracowania pod ogólnym tytułem: Wojna jako zjawisko społeczne, a także Lekarz wojskowy na współczesnym polu walki (1970).

Profesor był promotorem w pięciu przewodach doktorskich i opiekunem jednej habilitacji. Recenzował 19 doktoratów, 7 rozpraw habilitacyjnych, 4 na tytuł profesora. Opublikował 80 prac naukowych, uzyskał nagrodę III stopnia Ministra Obrony Narodowej w 1970 r. Od 1960 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W latach 1996–2009 był nauczycielem akademickim w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na etacie profesora zwyczajnego. Jest recenzentem około 60 prac magisterskich i dyplomowych w tej uczelni. 

Za zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Medalem Edukacji Narodowej oraz licznymi resortowymi. Jego zainteresowania pozazawodowe obejmują malarstwo, literaturę społeczną, polityczną, muzykę.