PROFIL PRACOWNIKA: Marcin Kiedrzyński

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Obecnie pełnię obowiązki Kierownika Katedry Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody UŁ.

Do moich obowiązków należy:

1) reprezentowanie katedry na zewnątrz;
2) wspieranie opracowania projektów prac badawczych;
3) wspieranie pracy badawczej w zakresie dyscypliny nauk biologicznych;
4) organizowanie i nadzorowanie działalności dydaktycznej katedry;
5) występowanie z wnioskami do Rady Wydziału lub Dziekana, w tym z wnioskami dotyczącymi zatrudnienia, innych spraw pracowniczych oraz nagród dla pracowników katedry;
6) zarządzanie mieniem katedry i przyznanymi środkami finansowymi, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów;
7) składanie dziekanowi rocznych sprawozdań z działalności katedry.

Jako nauczyciel akademicki prowadzę zajęcia dydaktyczne na kierunkach: Biologia, Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne oraz Ochrona Środowiska.

Jestem opiekunem Sekcji Botanicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów.

BIOGRAM

Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół ekologii ewolucyjnej oraz biogeografii roślin naczyniowych. Interesują mnie mechanizmy kształtujące zmienność roślin w zależności od warunków środowiska. Powstawanie ekotypów i adaptacji w obrębie linii ewolucyjnych oraz rola poliploidyzacji w tych procesach.

Poszukuję również odpowiedzi na pytanie: jak zamiany globalnego środowiska wpływają na wymieranie gatunków roślin oraz jakie znaczenie mają refugia i mikrorefugia – czyli obszary i siedliska o specjalnych warunkach, sprzyjających „przechowywaniu” ginących gatunków.

W swoich badaniach wykorzystuję metody z zakresu biogeografii i ekologii ewolucyjnej, modelowanie nisz ekologicznych i potencjalnych zasięgów geograficznych w czasie i przestrzeni, a w ostatnim czasie również narzędzia biologii molekularnej. Szczególnym obiektem moich badań są reliktowe populacje roślin górskich na obszarach nizinnych w Europie Środkowej.


Ważnym elementem mojej działalności jest również ochrona przyrody, w tym szczególnie ochrona małych i izolowanych populacji roślin, będących na skraju wymarcia. Obecnie jestem członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi, Rady Naukowej Parku Narodowego "Bory Tucholskie" oraz przewodniczącym Rady Naukowej Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Swoje doświadczenie wykorzystuję również we współpracy naukowej na polu ekohydrologii.


KONTAKT I DYŻURY