Katedra Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody

Opis zadań

Misją Katedry Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody jest prowadzenie nowoczesnych badań nad procesami kształtującymi przestrzenną i czasową zmienność w świecie roślin. Analizujemy reakcje roślin na zmieniające się warunki środowiska w skali całych zasięgów jak również na poziomie lokalnych adaptacji. Testujemy wpływ współczesnych zmian klimatycznych jak i rekonstruujemy jego zmiany (w zakresie wilgotności i temperatury) w ostatnich kilkunastu tysiącach lat.

Stosujemy nowoczesne metody GIS, teledetekcję, algorytmy i identyfikację wzorców, modelowanie zasięgów i nisz ekologicznych, metody paleoekologii i biologii molekularnej, analizy biometryczne i analizę mikrostruktury cech fenotypowych. Wykorzystujemy możliwości predykcyjne jakie dają badania biogeograficzne do oceny reakcji roślin na czynniki generowane przez nasz szybko zmieniający się świat.

Współczesne cele stawiane nauce w związku ze środowiskowymi kosztami rozwoju cywilizacji dotyczą przede wszystkim potrzeby zachowania podstawowych procesów w ekosystemach i ich różnorodności. Z tego względu, monitoring i ochrona szaty roślinnej oraz poszukiwanie rozwiązań łagodzących niekorzystne zmiany w środowisku to również ważne elementy naszych projektów.

Wdrażanie korzystnych rozwiązań środowiskowych związane jest nieodłącznie z procesem ich akceptacji w społeczeństwie. Przykładamy więc dużą wagę do podnoszenia jakości naszych zajęć dydaktycznych oraz badań nad świadomością ekologiczną lokalnych społeczności.

Katedra Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody

mgr Danuta Babska