dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Pisarka i dziennikarka

Aleksandra Ziółkowska-Boehm – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu książek, które ukazują się w Polsce, w języku angielskim w USA i w Kanadzie. Fragmenty ukazały w języku niemieckim, portugalskim i ukraińskim. W latach 1977–1981 wchodziła w skład Redakcji Repertuaru Teatru Telewizji Polskiej.

Stypendystka m.in. Ministerstwa Kultury Ontario, Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Naukowego, Fundacji Adama Mickiewicza w Toronto, waszyngtońskiego Institute of International Education, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej, dwukrotnie amer.Fundacji Fulbrighta. Należy m.in.do: PEN America - NY, Fulbright Ass.-Washington DC, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stow. Pisarzy Polskich w Warszawie, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, The Polish Institute of Arts and Sciences of America, Polish American Historical Ass., Instytutu Józefa Piłsudskiego w NY, Polish Heritage Society of Philadelphia. M.in. otrzymała nagrody: Złoty Krzyż Zasługi, złotą odznakę Honorową Stowarzyszenia Ksiegarzy Polskich, medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę Fulbrighta, Fundacji Turzańskich, doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction), medal Ignacego Paderewskiego nadany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Albert Nelson Marquis Lifetime Achievement, Polish Heritage Society of Philadelphia Award, Skalny Civic Achievement Award - The Polish-American Historical Association, „Świadek historii” (IPN „w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu Historii Narodu Polskiego”).

Tematyka jej książek to: losy Polaków z wojną w tle, Melchior Wańkowicz (pisarz zadedykował jej książkę „Karafka La Fontaine’a” i zapisał w testamencie archiwum), amerykańscy Indianie (stryj pisarki, Korczak Ziolkowski rozpoczął rzeźbę wodza Crazy Horse w Pd. Dakocie), Ingrid Bergman (aktorka była bliską kuzynką męża pisarki, Normana), i koty. Autorka m.in.  „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” (nagroda londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyznie), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” (obywatelstwo honorowe gminy Sławno), „Lepszy dzień nie przyszedł już” (Wyrazy Uznania i Sympatii Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich), „Korzenie są polskie”,”Amerykanie z wyboru i inni”, „Nie minęło nic, prócz lat” (z Szymonem Kobylińskim), „Ulica Żółwiego Strumienia”, „Kanada, Kanada”, „Blisko Wańkowicza”, „Wokół Wańkowicza”, „Otwarta rana Ameryki”, „Ingrid Bergman prywatnie”, „Podróże z moją kotką”, „Pisarskie delicje”.

Jest autorką scenariusza widowiska muzycznego „Drugi Korpus w piosenkach Ref-Rena”, zrealizowanego przez Telewizję Polską w 1991 r. (reż. Barbara Borys-Damięcka). Konsultowała i wystąpiła w filmach dokumentalnych poświęconych Zbigniewowi Brzezińskiemu, Stanleyowi Haidaszowi (reż. Zbigniew Kowalewski), Korczakowi Ziółkowskiemu (TV Filadelfia) i Melchiorowi Wańkowiczowi (reż. Piotr Morawski). Jest autorką wstępu do książki Janusza M. Palucha „Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach” (Kraków 2013, oraz autorką przedmowy do: Tomasz Łychowski: „Spojrzenia. Wiersze Wybrane” (Rio de Janeiro 2016).