Ryszard Bonisławski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Był pracownikiem Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W 1992 został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Łodzi (przekształconego w Centrum Informacji Turystycznej). Był również wykładowcą w Katedrze Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowcą reklamy, promocji i wiedzy o regionie w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (obecnie Akademii).

Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz znanym przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta, a także jego tradycjami. Od 1994 prowadzi „Filmową encyklopedię Łodzi” w TVP Łódź, redaktor rubryki poświęconej zabytkom Łodzi okolic w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury. Przewodniczy zespołowi redakcyjnemu „Ziemi Łódzkiej”, współtworzył też wydany w 2008 r. „Spacerownik łódzki”.

W latach 1999–2003 i 2010–11 pełnił mandat radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego. W latach 2009–2011 był doradcą wojewody łódzkiego ds. dziedzictwa kulturowego.

Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, członkiem PTTK i Bractwa Piwnego. W Senacie VIII kadencji był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.