Ryszard Bonisławski

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi

Urodzony 4 czerwca 1947 w Łodzi, na Uniwersytecie Łódzkim ukończył filologię polską. Był pracownikiem Centralnego Muzeum Włókiennictwa, od 1992 jest dyrektorem Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, a od 1999 prezesem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Był również wykładowcą w Katedrze Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowcą reklamy, promocji i wiedzy o regionie w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (obecnie Akademii).

Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz znanym przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta, a także jego tradycjami. Od 1994 prowadzi „Filmową encyklopedię Łodzi” w TVP Łódź, redaktor rubryki poświęconej zabytkom Łodzi okolic w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury. Przewodniczy zespołowi redakcyjnemu „Ziemi Łódzkiej”, współtworzył też wydany w 2008 r. „Spacerownik łódzki”.

W latach 1998 – 2002 sprawował mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego, który uzyskał ponownie w 2010. W latach 2009–2011 był doradcą wojewody łódzkiego ds. dziedzictwa kulturowego.