Bezpieczeństwo świątyń. Projekt ProSPeReS – konferencja podsumowująca

Naukowcy i eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiciele policji, straży pożarnej i innych służb mundurowych, a także władz kościelnych i administracyjnych z państw Unii Europejskiej wzięli udział w odbywającej się w łódzkim hotelu Andels konferencji podsumowującej projekt ProSPeReS. W obradach w Sali Satynowej hotelu uczestniczyło łącznie ponad 120 osób.

ProSPeReS to trwający trzy i pół roku zespół działań poświęcony wypracowaniu procedur i zapewnieniu bezpieczeństwa wiernych w miejscach kultu religijnego wobec potencjalnych zagrożeń terrorystycznych, również z użyciem środków CBRN (chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne).  

Udało nam się wspólnie opracować takie zagadnienia jak przygotowanie obiektu religijnego na zagrożenie, określenie jego struktury i specyfiki w taki sposób, by był odporny na atak terrorystyczny. Stworzyliśmy również materiały do przeszkolenia personelu religijnego i do rozdystrybuowania wśród wiernych, aby oni również byli przygotowania na ewentualne zagrożenie, by wiedzieli, co robić, by uniknąć niepotrzebnych strat ludzkich i materialnych oraz innych konsekwencji ewentualnego ataku terrorystycznego. Tak więc postawiliśmy też na działania prewencyjne, bo zauważyliśmy, że kluczową sprawą jest przekonanie ludzi, że zagrożenie może realnie wystąpić i dotyczyć także ich. Żeby byli świadomi, iż pewne procedury muszą mieć przepracowane, przećwiczone, by w przypadku, kiedy zagrożenia nie można już uniknąć, zminimalizować ewentualne straty 

–  mówi Marcin Podgrocki, koordynator ProSPerES. 

W projekcie realizowanym przez międzynarodowe konsorcjum 17 podmiotów z Polski, Słowacji, Grecji, Finlandii i Holandii (m.in. policja, straż pożarna, Kościoły: Katolicki, w tym Archidiecezja Łódzka, i Grecko-Prawosławny oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie) uczestniczyli także naukowcy Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym na Wydziale Biologi i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.  

Efektem prac konsorcjum jest zestaw rekomendacji w zakresie procedur przeciwdziałania i reagowania, wyposażenia, usprawnień infrastruktury obiektów sakralnych oraz protokołów współpracy ze służbami publicznymi w zakresie ochrony miejsc kultu religijnego. Oczywiście przy założeniu, że są to obiekty i miejsca, do których dostęp wiernych nie może być ograniczany. Rekomendacje dotyczą sprzętu i procedur, a także zawierają poradnictwo dotyczące kształtowania bezpiecznych przestrzeni, kończąc na podręcznikach do zarządzania bezpieczeństwem, ćwiczeniach i kursach doskonalących kompetencje osób odpowiedzialnych za obiekty sakralne. 

W ramach projektu ProSPeReS obyły się między innymi wielkoskalowe ćwiczenia antyterrorystyczne w łódzkiej archikatedrze

Wdrożenie systemu wypracowanego w projekcie obejmuje: 

  • przygotowanie i zainicjowanie szkoleń modułowych, w tym eLearning z wykorzystaniem VR, 
  • przeprowadzenie ćwiczeń na dużą skalę, 
  • zainicjowanie ogólnoeuropejskiej kampanii uświadamiającej skierowanej do przywódców religijnych, personelu obiektów oraz uczestników zgromadzeń. 

Kończący się właśnie projekt ProSPeReS finansowany był przez Komisję Europejską z programu Internal Security Fund – Police. Jego budżet opiewał na ponad 3 mln 300 tys. EURO. 

PEŁNA FOTORELACJA dostępna jest na uniwersyteckim Flickrze (przejdź do Flickra).

Materiał: Projekt ProSPeReS 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ 
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (CKiPR UŁ)