Minister Jarosław Gowin na UŁ - Szkoły doktorskie pokażą najszybciej efekty reformy

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin - odwiedził Uniwersytet Łódzki z okazji Dni Narodowego Centrum Nauki w Łodzi. Z łódzkim środowiskiem akademickim rozmawiał o szkołach doktorskich, listach czasopism, finansowaniu badań i najważniejszych problemach, jakie stoją przed nauką, nie tylko polską.

 

Minister Jarosław Gowin wziął udział w popołudniowym panelu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział jest gospodarzem dwudniowej imprezy, podczas której swoją ofertę naukową prezentuje Narodowe Centrum Nauki. W spotkaniu z wicepremierem Gowinem wzięli udział naukowcy i władze łódzkich uczelni wyższych. Dyskusję prowadził prof. Antoni Różalski, rektor UŁ.

- Szkoły doktorskie to dla mnie kluczowy element reformy. To jedno z dwóch miejsc, w których zmian nie da się już zablokować. Szkoły to również ten element, który pokaże najszybciej, które uniwersytety zreformowały się faktycznie. Szacujemy, że doktorantów jest w Polsce wciąż dwa razy za dużo - mówił szef resortu nauki.

Jedną z ofert dla doktorantów w nowym systemie edukacji III stopnia są stypendia doktoranckie, które oparte będą na prowadzonych projektach naukowych. Pokryją one większość wydatków doktorantów i wyposażą ich w fundusze na badania. Na samą część badawczą projektu będzie można otrzymać do 200 000 PLN. Kierownikami projektu będą przyszli promotorzy doktorantów i to od ich dorobku naukowego będzie w dużym stopniu zależeć czy przyznane zostanie dofinansowanie. Ma to zapewnić realizację projektów na najwyższym poziomie badawczym.

Minister Gowin odniósł się również do pytań o opublikowaną przed kilkoma miesiącami listę wydawnictw naukowych. Zdaniem części naukowców jest ona niedoskonałe i niedostosowane do realiów.

- Lista jest wysoce niedoskonała, ale spełnia jedną funkcję - eliminuje wydawnictwa drapieżne. Ten ranking czasopism powinien być 3-stopniowy. Problem w tym, że do tej pory w żadnym kraju nie udało się czegoś takiego stworzyć. Utworzenie tego rankingu będzie na pewno moją rekomendacją dla kolejnego ministra nauki - powiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier mówił o wydawnictwach drapieżnych w grudniu ubiegłego roku. To wydawnictwa, które wydają wszystkie książki naukowców, bez względu na ich poziom.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32205%2Cgowin-chcemy-wyeliminowac-tzw-wydawnictwa-drapiezne.htmlhttp://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,3220...

Minister nauki i szkolnictwa wyższego poruszył również temat finansowania polskiej nauki. Przyznał, że nie można na razie zrobić kolejnego, ważnego kroku, na drodze do jej rozwoju.

- Środków na naukę jest zbyt mało, żeby skierować większy strumień pieniędzy na kilka wiodących dziedzin bez dewastowania pozostałych - podsumował wicepremier.

Dyskusję z premierem Jarosławem Gowinem poprzedził panel z władzami NCN, podczas którego swoje wystąpienie miał dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN, którego publikacja trafiła na okładkę czasopisma "Science". Swoje projekty naukowe realizował między innymi ze środków Narodowego Centrum Nauki.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31830%2Cnajwiekszy-znany-gad-ssakoksztaltny-zyl-na-terenie-slaska.html

- Każdy z nas, wychowując swoich następców, powinien wpajać im, żeby dążyli do takiej okładki w "Science" z wynikami swoich badań - powiedział dr hab. T. Sulej.

Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne - co roku odbywa się w innej części Polski. Ideą tego przedsięwzięcia jest mobilny charakter, dzięki czemu Centrum może dotrzeć ze swoją ofertą do szerokiego grona uczonych. W 2019 r. Dni NCN zawitały do centralnej Polski. Gospodarzem imprezy jest Uniwersytet Łódzki, a w gronie współorganizatorów znalazły się również inne łódzkie uczelnie: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Ponadto w organizację włączył się Instytut Biologii Medycznej PAN i Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: Centrum Promocji UŁhttps://www.facebook.com/groups/dobranauka/