Idea programu odnosi się do staroindyjskiej przypowieści o sześciu mężczyznach, którzy natknęli się na słonia. Każdy z nich był osobą niewidomą. Jeden z nich złapał za ogon, kolejni odbili się od twardej skóry nogi lub dotknęli obszernego ucha. Każdy z nich więc inaczej rozpoznawał czym jest słoń: dla pierwszego był on niczym sznur, dla kolejnych był odpowiednio twardym murem lub wielkim wachlarzem. Ustalenia każdego z nich były bezpośrednie i pewne – prawdziwe – a jednak fragmentaryczne. Opowieść ta jest więc alegorią problemu wieloaspektowości rzeczywistości i niemożności jej pełnego poznania.
Przed tymi samymi wyzwaniami stoją także współcześni artyści-badacze i artystki-badaczki. Do tego dla nich słoń – sztuka, społeczność, doświadczenie – jest bytem w ciągłym ruchu. Przemieszcza się, odkrywając każdemu z nas co chwilę inną część siebie i zmuszając nas samych do działania. W tym poznawczym tańcu słoń także poznaje samego/samą siebie co znów zmienia jego stan. Nie oznacza to, że te zwielokrotnione próby poznania prowadzą donikąd. Wręcz przeciwnie, z czasem przedmiot i podmiot badań coraz lepiej rozumieją się, a poprzez interakcję coraz więcej dowiadują się o sobie i świecie – tłumaczy Tomasz Ciesielski, kurator wystawy.
Chcesz poznać jak pracują artyści – badacze?
Organizatorzy zapraszają 22-26.11.2021 na wystawę „Miejsce i praktyka pracy”, która jest odzwierciedleniem miejsc pracy współczesnych artystek-badaczek i artystów-badaczy. Prezentowane będą eksponaty służące do działań w podejmowanych przez nich projektach, będące jednocześnie przedmiotami, z którymi uczestnicy wystawy mogą wejść w interakcję. Każdy element wystawy odsyła do konkretnego autora. Artyści przygotowali opisy swoich praktyk, które jednocześnie są instrukcją lub sugestią podjęcia działania przez gości wystawy. Wszystkiego można dotknąć, a nawet dołączyć do trwających aktualnie projektów badawczo-artystycznych. Artyści/stki i zespoły prezentujące swoje działania na wystawie: Viola Kuś, Monika Błaszczak, Izabela Chlewińska, Tomasz Ciesielski, Michał Ratajski, Bartosz Ostrowski, Hanna Raszewska – Kursa.
Dłużej, bo do niedzieli 28 listopada, będzie można oglądać zewnętrzną instalację „Metoda i narzędzie”. Artyści-badacze i artystki-badaczki traktują swój warsztat, metody i strategie artystyczne jako narzędzia badawcze, pozwalające im osiągać cele poznawcze obok – często drugorzędnych – celów estetycznych. Katalog takich narzędzi jest z jednej strony nieograniczony, a z drugiej strony dynamicznie modelowany przez aktualne wyzwania społeczne i trendy kulturowe. Metodą i narzędziem będącym tematem instalacji jest wahadło, które można znaleźć w zróżnicowanych, odmiennych w celach i skali projektach niezwiązanych ze sobą artystów – informuje kurator wystawy.
Zlokalizowana na dziedzińcu instalacja przywołuje prace Akrama Khana, Tomasza Ciesielskiego, Martyny Jagodyńskiej i Artura Grabarczyka.
Weekend performatywny dla każdego!
Jest to bogaty program, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci filmów będą mogli doświadczyć NOCCC, czyli sensualną opowieść stworzoną nowoczesną techniką VR. Stali bywalcy wydarzeń tanecznych i artystycznych obejrzą występy artystów na żywo. Dla osób wrażliwych na problemy ekologiczne przygotowano performance skoncentrowany wokół podmiotowego traktowania roślin. Monika Błaszczak przedstawi w wykładzie performatywnym swoje badania dotyczące relacji ciała ze środowiskiem oraz intymności relacji z nim, otwierając wątki społeczne i tożsamościowe. Te zostaną uzupełnione przez Violę Kuś poprzez jej performance łączący prywatne, subiektywne doświadczenie z fizycznością i wykorzystaniem współczesnej technologii. Widzowie będą mogli obserwować jej działanie jednocześnie śledząc prace jej mózgu obrazowaną na żywo przez system EEG.
W niedzielę zapraszamy na cały dzień z artystką – terapeutką Izą Chlewińską, która wykorzystuje w swojej pracy autorskie obiekty Intibag wspierające pogłębianie wrażliwości cielesnej i sensorycznej, a dzięki temu będące jednocześnie narzędziem poznawania naszych emocji i myśli poprzez ciało. W programie nie zapomniano też o rodzicach z dziećmi dla których w niedzielę Iza Chlewińska poprowadzi relaksujące zajęcia z użyciem autorskich terapeutycznych obiektów sensorycznych.
SOBOTA, 27.11.2021:
od 11:00 do 20:30 doświadczenie VR Nightss
Co pół godziny jedna osoba będzie mogła wziąć udział w doświadczeniu.
Rejestracja uruchomiona jest na stronie projektu.
11:15-12:00 Otwarte spotkanie Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej
Warszawska Pracownia Kinetograficzna
Koncepcja: Hanna Raszewska-Kursa
Prowadzenie: Zuzanna Kupidura, Hanna Raszewska-Kursa
Badaczki-performerki: Aleksandra Kleinrok, Zuzanna Kupidura, Anna Opłocka, Hanna Raszewska-Kursa, Katarzyna Skiba, Małgorzata Skoczelas
13:00-15:00 Fitosomatografie: roślinne protokoły troski - warsztat
prowadzenie: Katarzyna Sztarbała
grupa badawcza: Alicja Czyczel, Natalia Oniśk, Katarzyna Sztarbała, Magdalena Zamorska
17:00-18:00 Choreografowanie apokaliptycznego krajobrazu czułości. „Święto Wiosny: Preludium” - wykład performatywny - Monika Błaszczak
19:00-21:00 Umywanie - performance
performance: Viola Kuś EEG: Krystian Dereziński
NIEDZIELA, 28.11.2021:
11:00-20:30 doświadczenie VR Nightss
Co pół godziny jedna osoba będzie mogła wziąć udział w doświadczeniu.
Rejestracja uruchomiona jest na stronie projektu.
11:00-12:30 Czuję inaczej! - warsztat dla małych dzieci i rodziców w przestrzeni sensorycznej
13:00-16:00 otwarta instalacja SZTUKA WIDZENIA SYGNAŁÓW NEURONALNYCH
16.30-18:00 Performans i wykład "Intibag, czyli jak po raz pierwszy weszłam do worka"