Spotkanie na UŁ z dr hab. Karoliną Wigurą, finalistką Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Miejsce wydarzenia: Lindleya 3/5/3/5, Łódź
Czas: 24 października 2024 (czwartek) 11:00 - 12:30

„Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach” – już 24 października br. zapraszamy na spotkanie z dr hab. Karoliną Wigurą (Uniwersytet Warszawski, Kultura Liberalna), finalistką szóstej edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Wydarzenie odbywa w ramach cyklu spotkań z 5 autorami najlepszych książek humanistycznych w Polsce z okazji 10. edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Rozmowę poprowadzi dr hab. Katarzyna De Lazari-Radek, prof. UŁ.

Dr hab. Karolina Wigura, autorka książki „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, będzie gościem trzeciego spotkania z cyklu "5 na 10", który realizuje Uniwersytet Łódzki. Rozmowę poprowadzi dr hab. Katarzyna De Lazari-Radek, prof. UŁ.  

Uniwersytet Łódzki rozpoczął w 2024 roku cykl spotkań „5 na 10", których bohaterkami i bohaterami są naukowczynie i naukowcy, których publikacje znalazły się w finale konkursu o Nagrodę im. Prof. Kotarbińskiego dla najlepszej książki humanistycznej w Polsce. Cykl obejmuje 5 spotkań autorskich, organizowanych w Uniwersytecie Łódzkim oraz Bibliotece TUVIM, podczas których popularyzujemy wiedzę o współczesnej humanistyce. Pierwsze w cyklu wydarzenie odbyło się z udziałem dra Jakuba Gałęziowskiego, laureata IX edycji konkursu za książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” . Gościem drugiego spotkania był prof. Mateusz Wyżga, finalista IX edycji konkursu za książkę „Chłopstwo. Historia bez krawata". 

Dr hab. Karolina Wigura. Historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Senior Fellow w Zentrum Liberale Moderne w Berlinie oraz adiunktka na Wydziale Socjologii UW. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na UW i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2016-2018 była współdyrektorką Programu Polskiego w St. Antony's College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Wigura była stypendystką m.in. Akademii Roberta Boscha w Berlinie, Wissenschaftskolleg w Berlinie, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, German Marshall Fund. W 2008 roku otrzymała nagrodę Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem "Europę ogarnia śmiertelny bezwład". Opublikowała książki: "Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki"(Nagroda im. Józefa Tischnera 2012) oraz "Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach" (Nominacja do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego 2020), "Polka ateistka kontra Polak katolik" (wspólnie z Tomaszem Terlikowskim, 2022), "Posttraumatische Souveränität" (Suwerenność posttraumatyczna, 2023). Regularnie publikuje w czasopismach międzynarodowych, m.in. The Guardian, The New York Times, Foreign Affairs, Foreign Policy, TAZ. 

Książka Karoliny Wigury może okazać się interesująca dla szerokiego grona czytelników nie tylko dlatego, że dostarcza gruntownej wiedzy na temat filozoficznych dziejów zjawiska obecnego w życiu każdego człowieka, ale także dlatego, że wyznacza ważny punkt odniesienia w debacie na temat roli emocji w społeczeństwie i polityce. Sięgając do dorobku klasycznych myślicieli, Autorka wzbogaca współczesny ogląd tego zjawiska wskazując na jego zapoznane strony w postaci pytań o moralny wymiar emocji. Zakreśla tym samym obszary dalszych badań naukowych oraz zachęca teoretyków i praktyków polityki do namysłu nad istotą zarządzania emocjami. 

Fragment recenzji Kapituły Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

 „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach" została uznana, zdaniem Kapituły Nagrody, jedną z pięciu najlepszych książek humanistycznych w Polsce,  w VI edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego (w 2020 roku).

Konkurs o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowany przez Uniwersytet Łódzki od 2015 roku, to największe tego typu wydarzenie w Polsce w dziedzinie humanistyki. Do konkursu zgłoszono dotychczas ponad 620 prac ze 145 ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się 50 wybitnych książek.

Spotkanie 24 października odbędzie się o godz.11: 00 w Auli Iji Lazari-Pawłowskiej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, przy ul. Lindleya 3/5 w Łodzi.

Więcej informacji o Nagrodzie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego 
Po bieżące informacje zapraszamy na Facebook nagrody.  
 

Redakcja: Honorata OgieniewskaCentrum Komunikacji i PR 

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Lindleya 3/5/3/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 24 października 2024 (czwartek) 11:00 - 12:30

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND