OFERTY I AKTUALNOŚCI

Stypendia DAAD na pobyt w Niemczech

Studia, nauka języka, a może projekt badawczy? Pobyt za granicą zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Jak im sprostać? DAAD przyznaje stypendia na…

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Wymiana studencka w Gruzji

University of Georgia zaprasza studentów UŁ do udziału w programie wymiany na semestr zimowy 2023/2024.

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Staż w Universidad Francisco de Vitoria

International Relations Office UFV zaprasza do aplikowania o wakacyjny staż w hiszpańskiej uczelni!

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Wymiana w National University of Mongolia

Do 15 czerwca 2023 studenci UŁ mogą aplikować o wyjazd na wymianę studencką do Mongolii!

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Praktyka w Yeditepe University

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Stypendia do Indonezji - Darmasiswa

Darmasiswa Indonesian Scholarship to jednoroczne stypendium przyznawane przez indonezyjski rząd. Aplikować można do jednej z 68 uczelni wyższych z…

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Złóż wniosek o stypendium Fulbrighta i wyjedź do USA

Uczestnictwo w Programie Fulbrighta jest niepowtarzalną szansą na zdobycie nowych doświadczeń naukowych i osobistych, w tym nawiązanie kontaktu z…

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Praktyki w University of Lapland (FI)

Uwaga studenci zainteresowani realizacją praktyk w fińskiej uczelni wyższej - University of Lapland przygotował dla Was świetną ofertę!

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Stypendia Visegrad – rejestracja otwarta do 15 kwietnia 2023 roku

Stypendia Visegrad wspierają studentów studiów magisterskich podczas wymiany na 1 lub 2 semestry. Możesz wyjechać do jednej ze 190 uczelni wyższych!

WIĘCEJ

OFERTY I AKTUALNOŚCI

Uniwersytet Łódzki podpisuje deklarację misji 2.0 w ramach UNIC

27 stycznia 2023 r. rektorzy dziesięciu uniwersytetów z kontynentu europejskiego zebrali się w Zagrzebiu, aby podpisać nową, rozszerzoną wspólną…

WIĘCEJ

TYPY WYJAZDÓW

Studenci UŁ mogą wyjeżdżać na różnego rodzaju programy: wymiany studenckie, praktyki, kursy językowe, szkoły letnie lub konferencje. Na większość możesz wyjechać w trakcie roku akademickiego (np. na jeden semestr), a niektóre są dopasowane pod wakacyjne miesiące (np. szkoły letnie).

  • Wymiana studencka: możesz zrealizować część studiów w uczelni zagranicznej. Przykłady: Erasmus+ studia, Edukacja, BIP - Blended Intensive Programmesoferty uczelni partnerskich UŁ, Erasmus - cały świat (aka International Credit Mobility), stypendia zewnętrzne (NAWA, DAAD, Fulbright i inne).
  • Praktyki: jeśli Twoje studia mają w programie praktyki, możesz je zrealizować w zagranicznej instytucji. Przykład: Erasmus+ praktyki.
  • Kursy językowe: możesz wyjechać na kurs językowy do uczelni zagranicznej. Takie kursy zazwyczaj odbywają się w wakacje, ale są wyjątki. Niektóre oferty pozwalają łączyć kurs językowy z wymianą studencką (wtedy wyjeżdżasz w trakcie semestru). Przykłady: …
  • Szkoła letnia: kurs, zazwyczaj 2-tygodniowy, w uczelni zagranicznej. Jak nazwa wskazuje, organizowane są w wakacje, choć pojawiają się też oferty szkół zimowych (w przerwie międzysemestralnej).
  • Konferencje: uczelnie zagraniczne organizują liczne konferencje, na które zapraszają studentów z innych krajów. Możesz wyjechać zarówno jako ‘zwykły’ uczestnik, ale również jako prelegent.

ZASADY WYJAZDÓW

Biuro Współpracy z Zagranicą koordynuje następujące programy/oferty wyjazdów: Erasmus+ studia, Erasmus+ praktyki, Edukacja, oferty uczelni partnerskich oraz niektóre wyjazdy do Japonii. Zdarza się, że oferty z uczelni partnerskich, spoza powyższej listy programów, wymagają nominacji przez BWZ (informacja zawsze jest podawana w ogłoszeniu). W przypadku koordynacji BWZ, dokumenty składasz i rozliczasz przede wszystkim w tym biurze. Zazwyczaj proces rekrutacji i rozliczenia tych wyjazdów ma miejsce również częściowo na wydziale – wszelkie informacje o tym jakie dokumenty i gdzie należy złożyć znajdziesz na stronie danej oferty.

Inne programy/oferty, np. szkoły letnie lub konferencje, zazwyczaj wymagają rejestracji bezpośrednio na swojej stronie lub przez email. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować zgodę Dziekana/Koordynatora Mobilności Wydziału na wyjazd.

FINANSOWANIE

Część wyjazdów oferuje nie tylko bezpłatny udział w wymianie/programie, ale również stypendia. Należy jednak pamiętać, że większość wyjazdów wymaga własnego wkładu finansowego.

Wyjazdy z możliwością ubiegania się o stypendium: Erasmus+ studia, Erasmus+ praktyki, Edukacja, Fullbright, DAAD. Sugerujemy jednak zapoznać się również z ofertą innych wyjazdów, ponieważ mogą proponować np. zniżki na akademik lub inne wsparcie.