Biobank UŁ stworzy mapę genetyczną Polaków!

Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, już jako część Europejskiego Archiwum Genomów, stworzy nowoczesną bazę danych na temat zmienności genetycznej Polaków. Dzięki temu instytucje naukowe z Polski i Europy będą mogły bezpłatnie skorzystać z udostępnionych sekwencji genomowych Polaków przy realizacji własnych projektów naukowych. Celem jest, jak zwykle, opracowywanie lepszych leków i terapii dla nas, pacjentów. Co ważne, wszystkie materiały będą udostępniane w zgodzie z obowiązującym RODO i w oparciu o zgodę komisji bioetycznej. Biobank otrzymał na realizację projektu 10 milionów złotych, zdecydowaną większość ze środków unijnych.

OTWARCIE NOWEJ SIEDZIBY BIOBANKU - GALERIA ZDJĘĆ (12.03.2021)

RELACJE MEDIÓW:

Radio Łódź i ONET

Dziennik Łódzki

Forum Akademickie

Eska.pl

Gazeta Wyborcza

TV Toya

Property Design

Genom to kompletna informacja genetyczna żywego organizmu, egzom to z kolei zbiór egzonów czy fragmentów genomu, które zawierają informacje o sekwencji kodującej geny, z których powstają funkcjonalne peptydy i białka. Dzięki nowemu projektowi w Biobanku UŁ przechowywane będą genomy i egzomy Polaków ze wszystkich rejonów Polski. To kontynuacja działania jednej z najszybciej rozwijających się jednostek Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz Biobank UŁ będzie pierwszą polską instancją Europejskiego Archiwum Genomów (EGA - European Genome-phenome Archive).

- To odpowiedź na wejście w życie RODO. Dane genetyczne wytworzone przez polskich naukowców i dotyczące populacji polskiej będą przechowywane na terytorium RP zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa i dostępne dla świata nauki jedynie za zgodą autorów zbioru. Liczymy, iż dzięki tej inicjatywie więcej polskich jednostek naukowych będzie miało możliwość uczestniczyć w międzynarodowych współpracach badawczych, a wrażliwe dane dotyczące populacji polskiej będą należycie zabezpieczone - tłumaczy mgr inż. Błażej Marciniak z Biobanku UŁ, kierownik projektu.

Rozwój medycyny spersonalizowanej sprawił, iż powstają coraz bardziej zaawansowane i precyzyjne schematy leczenia, często uzależnione od określonego genotypu pacjenta. Brak dostępnych danych genetycznych danej populacji może oznaczać jej dyskryminację we współczesnych terapiach. Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego chcą, by dane te były łatwo dostępne dla profesjonalnych, naukowych instytucji, a co za tym idzie umożliwiały przeciwdziałanie jak największej liczbie chorób cywilizacyjnych.

Ostatnim, ale również istotnym rezultatem projektu będzie budowa nowoczesnego, wysoko wydajnego centrum digitalizacji genomów w Uniwersytecie Łódzkim.

- Wykorzystując sprzyjające warunki (centrum logistyczne, ważne drogi komunikacyjne) Łódź może stać się ważnym hubem biotechnologicznym świadczącym wysoko wyspecjalizowane usługi na poziomie międzynarodowym oraz wspierać działające w całym regionie firmy farmaceutyczne i biotechnologczne - mówi Błażej Marciniak.

Biobank Uniwersytetu Łódzkiego zaczynał działalność jako biobank populacyjny. Takie ośrodki zajmują się problemami całych populacji na bardzo generalnym poziomie, ale wiedza przez nie wytworzona ma szansę znaleźć zastosowanie w indywidulanych terapiach - chorób rzadkich lub cywilizacyjnych czy medycynie spersonalizowanej. Projekt "Genomowa mapa polski w otwartym dostępie - digitalizacja zasobów Biomolekularnych Pracowni Biobank UŁ" jest finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Biobank UŁ