Eksperci UŁ na EFG Łódzkie 2021

Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania miało własny panel ekspercki na XIV Europejskim Forum Gospodarczym – Łódzkie 2021. O roli lidera w świecie cyfrowym rozmawiali tam m.in. dr Dominika Kaczorowska-Spychalska (dyrektor Centrum) oraz Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Tomasz Czapla (prof. UŁ). Obok nich wystąpili praktycy biznesu.

Wciąż najważniejszy jest człowiek

Transformacja cyfrowa jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników zmieniających oblicze współczesnego biznesu. Jednak, jak pokazuje praktyka rynkowa nie ogranicza się ona jedynie do inwestycji w infrastrukturę czy nowe rozwiązania technologiczne. Technologia chociaż coraz bardziej inspirująca, pełni rolę drugorzędną. Dużo bardziej istotny jest w tym procesie człowiek. Transformacja cyfrowa jest bowiem inwestycją w ludzi, wymagającą od nich szeregu nowych umiejętności i kompetencji. 

Na jej dynamikę istotny wpływ ma lider. To on jest jednocześnie perfekcyjnym zarządcą dbającym o realizację zakładanych KPI, ale i źródłem inspirujących wizji, architektem wdrażanych zmian i artystą szukającym nowych narzędzi budowania przewagi rynkowej. Niestety jak wynika z raportu „Trendy i plany na 2021-2023 – raport z badania polskich przedsiębiorstw”, SPOC i ICAN Institute w 2020 roku, to właśnie brak liderów stanowi kluczową barierę determinującą dynamikę i przebieg procesów transformacji cyfrowej. 

Lider w digitalu - rzemieślnik, wizjoner czy artysta?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali - w ramach XIV Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2021 - dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania UŁ wraz z zaproszonymi przez nią ekspertami: Agnieszką Belowską-Gosławską, Head of Robotics, Nordea Bank ABP, Kingą Chelińską-Barańską, Country Managerem, Digital Workforce, dr hab. Tomaszem Czaplą, prof. UŁ, Dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Grzegorzem Trzcińskim, Technology Business Development & Site Managerem Łódź, Atos Poland Global Services Sp. z o.o. 

W trakcie panelu zwrócono uwagę, że technologie cyfrowe stały się zintegrowaną przestrzenią przetwarzania danych kontekstowych i pogłębiania zdolności kognitywnych, wpływając na poziom inteligencji współczesnego biznesu. Poszukiwano wizji przywództwa na najbliższe lata identyfikując jednocześnie kluczowe cechy Lidera 4.0. Wskazano na czynniki determinujące jego rolę w procesie budowania dojrzałości cyfrowej podmiotów rynkowych, w tym z uwzględnieniem różnic kulturowych i regulacji prawnych. 

Dyskutowano o tym, jak powiązać naukę z biznesem, kształcąc liderów przyszłości, tak by potrafili oni nie tylko umiejętnie adaptować się do zmian, ale przede wszystkim aktywnie je kreować. Zwrócono też uwagę, że nie tylko biznes ma swoje oczekiwania wobec liderów, ale i liderzy oczekują całkiem sporo od biznesu. A na koniec podkreślono, że przyszły poziom inteligencji przedsiębiorstw będzie efektem cyfrowej ewolucji samych liderów. To zaś wymaga od nich ciągłego poszukiwania własnej drogi w erze rozwijającego się dataizmu. 

Źródło: Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ