Jaki ślad pozostawią po sobie „Erasmusi”?

Uniwersytet Łódzki współrealizuje międzynarodowy program ERASMUS Goes Green (EGG). Celem inicjatywy jest ograniczenie śladu węglowego, który powstaje w ramach wymiany akademickiej ERASMUS+. Jak wyjazdy międzynarodowe studentów i pracowników uczelni wpływają na zanieczyszczenie środowiska? Co możemy zrobić, by ograniczać negatywne skutki naszych naukowych i zawodowych wyborów? Opowiada o tym prodziekan ds. kształcenia prof. Mariusz Sokołowicz (Ek-Soc UŁ), opiekun merytoryczny projektu EGG, w wywiadzie udzielonym w kwartalniku "Europa dla Aktywnych".

 

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Europa dla Aktywnych" nr 4/2020. Więcej na stronie: www.europadlaaktywnych.pl

Zielona wymiana

Ślad węglowy to - w najprostszej definicji - ilość wykorzystanych paliw kopalnych, jakiej potrzeba, żebyśmy mogli realizować nasze codzienne aktywności. Najprościej można go zbadać w transporcie i turystyce, bowiem każda podróż wiąże się wprost z wykorzystaniem tych paliw. Środki lokomocji różnią się pod względem ilości zużywanego paliwa. Pojazdy bez silników (np. rowery) w ogóle nie zużywają paliw. Natomiast jeśli mowa o transporcie zbiorowym - najmniej inwazyjna jest komunikacja koleją. Najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery emituje zaś transport lotniczy.

Dziekan Mariusz Sokołowicz zarysowuje główny cel, jaki stawia sobie projekt EGG. Jest nim ograniczenie śladu węglowego, jaki pozostawia po sobie każda z osób biorących udział w programie ERASMUS +. Wybór miejsca "wyjazdu na erazmusa" powinien również uwzględniać środki transportu, które pozwolą się do niego dostać. Planowane jest więc przygotowanie narzędzi cyfrowych oraz poradników, które pozwolą studentom i pracownikom na możliwie odpowiedzialne zaplanowanie miejsca docelowego wyjazdu. Instytucje, zaangażowane w EGG, rekomendują bowiem korzystanie z transportu kolejowego, który jest znacznie mniej inwazyjny dla środowiska niż komunikacja lotnicza.

Zmienić myślenie

Projekt realizuje konsorcjum pięciu międzynarodowych uczelni. Mowa o: podparyskim Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, Lapland UAS z fińskiej Laponii (Rovaniemi), Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie oraz Uniwersytecie Łódzkim. W inicjatywie swój udział ma również europejska sieć Erasmus Student Network oraz European University Foundation. Cel? Stworzenie raportów oraz przewodnika dla studentów, pracowników i instytucji, biorących udział w programach wymiany międzynarodowej.

Jak zaznacza łódzki badacz, najważniejszym założeniem wszystkich wyjazdów w ramach programu ERASMUS+ jest zmiana sposobu myślenia. Nie tylko poprzez poznanie innych kultur, ale również dzięki podejmowaniu bardziej świadomych, proekologicznych decyzji.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: "Europa dla Aktywnych. Kwartalnik Beneficjentów Programów Edukacyjnych" 2020/4

Redakcja: Centrum Promocji UŁ