Konkurs EkSoc StartUP! po raz czwarty. Gala finałowa - kto zwycięży?

Już w najbliższy wtorek, 21 czerwca, podczas gali w hotelu Andel’s, poznamy zwycięzcę tegorocznej, IV już edycji Konkursu EkSoc StartUP! W finale znalazło się 11 niezwykłych projektów. Ich autorzy powalczą tradycyjnie o nagrodę główną - 25.000 zł. Nowością w tym roku jest dodatkowe wyróżnienie: EKOEkSoc – 5.000 zł dla najlepszego projektu proekologicznego.

Konkurs EkSoc StartUP! jest przeznaczony dla kreatywnych studentów i doktorantów wszystkich uczelni z województwa łódzkiego, którzy mają pomysł na biznes, chcą samodzielnie zaplanować własną karierę i myślą o założeniu firmy. Organizatorem konkursu jest Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ i wydziałowa Rada Biznesu. 

Przyznawane po raz pierwszy w tym roku wyróżnienie za projekt ekologiczny jest związane z realizowanym na EkSocu programem działań prośrodowiskowych - EKOEkSoc, którego celem jest inicjowanie, wspieranie i propagowanie przedsięwzięć na rzecz rozwoju zrównoważonego. Projekty związane z ekologią były już nagradzane w poprzednich edycjach konkursu, ale w bieżącej, z racji na wzrastającą rangę tematu, zdecydowano o ustanowieniu specjalnego wyróżnienia dla projektu, który będzie się najlepiej wpisywał w definicję odpowiedzialnej przedsiębiorczości.

 studenciStudenci, autorzy jedenastu finałowych projektów IV edycji EkSoc StartUP!, wzięli udział m.in. w dwudniowym cyklu szkoleń biznesowych. Dzięki uprzejmości Marcina Wasiaka, jednego z mentorów w tegorocznej edycji konkursu, spotkali się w przestrzeni przyjaznej starupom - Biznes Zone.

W tym roku finał konkursu zdominowany jest przez studentów różnych kierunków Uniwersytetu Łódzkiego, ale znaleźli się w nim także reprezentanci Politechniki Łódzkiej oraz Społecznej Akademii Nauk. Finałowe projekty dotyczą najróżniejszych sfer rzeczywistości biznesowej - ogrodnictwa, usług motoryzacyjnych, rekrutacji, usług eventowych, muzycznych, branży spożywczej, infrastruktury drogowej. Poniżej przedstawiamy wszystkie, w kolejności alfabetycznej: 

BetProFIT – platforma internetowa i aplikacja mobilna do ćwiczeń fizycznych. Autorzy: Łukasz Chmielarz (lider projektu), Ludwik Bogucki, Krzysztof Franciszkowski -  wszyscy z UŁ, Bartosz Durys (Politechnika Łódzka). 

CarMe – aplikacja dla kierowców i użytkowników pojazdów do zamawiania mobilnych usług motoryzacyjnych. Autor: Mikołaj Antczak z UŁ. 

E-qualite – platforma do równego dialogu - wyklucza niemerytoryczne aspekty dyskusji. Narzędzie do zapewnienia prawdziwie równego głosu. Autorzy: Albert Dąbrowski, Luiza Janko, oboje z UŁ. 

Evenimentum – portal internetowy ułatwiający organizację imprez okolicznościowych - dostęp do usług i usługodawców takich jak: wynajem sal bankietowych, zespołów muzycznych, fotografów, kamerzystów, barmanów. Autorzy: Paweł Kmieć, Karolina Filipiak, oboje z UŁ. 

Inteligentne przejście dla pieszych – rozwiązanie w obszarze infrastruktury drogowej wykorzystujące nowoczesne technologie dla poprawienia bezpieczeństwa pieszych. Autor: Mikołaj Kowalczyk z UŁ. 

Plinka (klepsydro-butelka) – butelka wielokrotnego użytku w kształcie „8”, z klepsydrą w środku, która odlicza czas korzystania z zawartości (np. mycia włosów szamponem). Autorka: Paulina Wojciechowska z UŁ. 

UVI – your visual independence – aplikacja nawigacyjna dla osób z dysfunkcjami wzroku. Autorzy: Tetiana Berehova (UŁ), Liliia Karaban (UŁ), Makar Oliinyk (Społeczna Akademia Nauk).  

RATON – aplikacja ograniczająca marnowanie jedzenia. Autorki: Nikola Pluskota, Julia Gradowska, Wiktoria Olejniczak, Natalia Wołosowicz, wszystkie panie z UŁ. 

REJob.me – platforma rekrutacyjna, która połączy migrujące talenty z małymi i średnimi firmami w Polsce. Autorka: Dziyana Tsybulskaya z UŁ. 

SocialFruit – platforma komunikująca ze sobą osoby posiadające w nadmiarze owoce i warzywa z przydomowych ogrodów z amatorami ekologicznych, „niepryskanych” produktów. Autor: Jakub Rycerz z UŁ. 

Wynajmijmuzyka.pl – platforma łącząca twórców i wykonawców z branży muzycznej z osobami szukającymi ich usług. Autor: Mateusz Szerszenowicz z UŁ. 

W skład zespołu ekspertów, decydującego o tym, które projekty znalazły się w finale tegorocznej edycji EkSoc StartUP! weszli: Łukasz Koprowski (PwC), Marcin Wasiak (Consulting4startup), Maciej Kokotek (Łódzki Dom Biznesu), Michał Zawisza (Long Term Management) i Tomasz Dorożyński, Menedżer Projektu EkSoc StartUP! (Uniwersytet Łódzki). 

Projekty podczas gali w hotelu Andel’s oceni jury w składzie: 

  • Łukasz Koprowski, Dyrektor Biura PwC w Łodzi i przewodniczący Rady Biznesu, przewodniczący Jury 
  • Radosław Dziuba, dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny 
  • Łukasz Kluj, head of marketing, CERI International 
  • Michał Kołakowski, dyrektor zarządzający, Shumee S.A. 
  • Magdalena Kubicka, dyrektor Departamentu Innowacji, menadżer akceleracji, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna 
  • Prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem 
  • Bartosz Skuza, dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej, ING Bank Śląski S.A. 
  • Michał Zawisza, prezes zarządu, partner zarządzający, Long Term Management Sp. z o.o. 

Po prezentacji wszystkich finałowych startupów przez autorów, jurorzy zdecydują, który projekt zdobędzie nagrodę główną, a który - nagrodę EKOEkSoc.  

Finałowe zmagania studentów będzie można oglądać na fanpage'u konkursu podczas transmisji na żywo (wtorek, 21 czerwca, w godz. 16-18). Zapraszamy!

Strona internetowa konkursu

Materiał: EkSoc StartUP! 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ