Siła humanistyki - Ceraneum z nowym grantem

Zespół badaczy związanych z Centrum Ceraneum i Katedrą Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego uzyskał grant na profesjonalne tłumaczenie książki na język rosyjski. Jest to kolejny sukces grantowy humanistów skupionych w Centrum Ceraneum. Kwota dotychczas przyznanych dotacji ze źródeł zewnętrznych dla tej jednostki wynosi już niemal 4 miliony złotych.

 

Projekt dotyczy przekładu na język rosyjski monografii dr Zofii A. Brzozowskiej pt. "Sofia - upersonifikowana Mądrość Boża. Dzieje wyobrażeń w kręgu kultury bizantyń­sko-sło­wiań­skiej".

Trzyletni grant zakłada wykonanie profesjonalnego tłumaczenia wspomnianej książki, pierwotnie opublikowanej w języku polskim w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego w 2015 r.

W monografii autorka koncentruje się na wyobrażeniach na temat Sofii - upersonifikowanej Mądrości Bożej, charakterystycznej dla kultury duchowej wschodniego chrześcijaństwa, zwłaszcza Bizancjum i obszaru Slavia Orthodoxa. Praca ma charakter interdyscyplinarny i łączy zagadnienia z zakresu paleoslawistyki, historii oraz nauk o kulturze i religii.

Publikacja była nagradzana przez polskie instytucje naukowe; ponadto doczekała się kilku pozytywnych recenzji, opublikowanych w periodykach naukowych o zasięgu międzynarodowym, indeksowanych m.in. w bazach SCOPUS i Web of Science Core Collection.

- Ze względu na tematykę moich badań, zogniskowanych wokół kultury duchowej i piśmiennictwa prawosławnych Słowian Wschodnich, przekład na język rosyjski i upowszechnienie wyników mojej pracy na gruncie rosyjskim będzie szczególnie cenne - mówi dr Brzozowska, kierownik grantu.

Przekład monografii zostanie opublikowany w renomowanym petersburskim wydawnictwie "Aletheia" ("Алетейя"), specjalizującym się w przygotowywaniu publikacji naukowych o tematyce związanej z kulturą starożytną, bizantyńską i średniowieczną. Książka dr Zofii A. Brzozowskiej ukaże się w ramach serii "Византийская библиотека. Исследования", wydawanej w ścisłej współpracy z badaczami z Rosyjskiej Akademii Nauk.

- Warto podkreślić, iż w Rosji książki poruszające problematykę dziedzictwa bizantyńskiego na Rusi cieszą się popularnością, ale tamtejsi wydawcy sięgają po prace zagranicznych autorów nieczęsto. Tym bardziej cieszy mnie fakt, iż petersburska oficyna wyraziła zainteresowanie moją książką i zgodziła się opublikować ją w obrębie prestiżowej serii wydawniczej - dodaje dr Brzozowska.

Prace translatorskie wykona mgr Jan Morawicki, pracownik naukowy w Centrum Ceraneum i doktorant w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ. Mgr Jan Morawicki jest native speaker-em języka rosyjskiego oraz absolwentem Katedry Antropologii Kulturowej i Socjologii Etnicznej Państwowego Uniwersytetu w St. Petersburgu; ma już doświadczenie w realizacji projektów badawczych. Mgr Morawicki w latach 2017 -2019 był w zespole projektowym Centrum Ceraneum realizującym grant: "Latopis nowogrodzki pierwszy - przekład na język polski i opracowanie naukowe najstarszego zabytku historiografii Nowogrodu Wielkiego."

- Grant ten jest dla mnie wyjątkowy, gdyż w jego efekcie po raz pierwszy monografia mojego autorstwa zostanie w całości przetłumaczona na jeden z języków kongresowych, a poza tym - ukaże się nakładem uznanego zagranicznego wydawnictwa, zapewniającego szeroki kolportaż publikowanych książek - puentuje dr Brzozowska.

Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana jest pozawydziałową interdyscyplinarną placówką naukowo-badawczą, działającą na Uniwersytecie Łódzkim od 2011 roku. Ceraneum niezmiennie stawia sobie za cel integrację pomiędzy poszczególnymi jednostkami uczelni, poszerzenie zakresu współpracy interdyscyplinarnej w wymiarze uniwersyteckim i międzynarodowym, a poprzez to - uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej uczelni na wszystkich poziomach oraz wzmocnienie pozycji Uniwersytetu Łódzkiego w Polsce i na świecie poprzez silny komponent badawczy.

Grant jest jedynym wnioskiem z Uniwersytetu Łódzkiego, który uzyskał finansowanie w tegorocznej edycji konkursu Uniwersalia 2.1. Wartość finansowa projektu wynosi 121 398 PLN, w tym koszty pośrednie pozostające do dyspozycji władz UŁ.

Jest to czwarty już projekt Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, realizowany przez zespół badaczy związanych z Centrum Ceraneum. Aktualnie w Centrum realizowanych jest aż dziewięć projektów, z których znaczna część ma charakter międzynarodowy.

To pokazuje, że badania łódzkich humanistów, dofinansowane z grantów zewnętrznych, znajdują się w ścisłym światowym nurcie nauki.

SAM_6782

fot. archiwum prywatne


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Centrum Ceraneum

Redakcja: Centrum Promocji UŁ