Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego i Muzeum Miasta Łodzi jako organizatorzy, zapraszają wszystkich zainteresowanych na Kryminalną Noc Literatury z Umbertem Eco. Po raz czwarty zagościmy we wnetrzach Pałacu Poznańskich, tym razem bawiąc się konwencją kryminału. Nasze wydarzenie jest częścią festiwalu „Labirynt znaków 2015. Umberto Eco w Uniwersytecie Łódzkim” organizowanego z okazji zbliżającej się wizyty prof. Umberta Eco w Łodzi na jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego.

8 maja (piątek), Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15), godz. 18.00-23.00

Program Kryminalnej Nocy Literatury z Umbertem Eco:

• 18.00 – powitanie
  • 18.10 – improwizacje jazzowe w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi
  • 18.30 – Monika Samsel-Chojnacka, Rafał Chojnacki, Natalia Lemann: Syndrom „Millennium”, czyli jak szwedzkie kryminały zmieniły postrzeganie gatunku.
  • 19.00 Bieg na orientację literacką. Zabawę prowadzą Zbigniew Gruszka i Przemysław Dakowicz
  • 19.00 Umberto Eco – czytanie performatywne (1)
  • (przygotowała grupa „ot!czytanie”)
  • 19.40 – koncert standardów muzyki filmowej na akordeon i harfę – Duo Milonga (Aneta Janiszewska, Konrad Salwiński)
  • 20.00 Sztylet lub arszenik czyli kryminalno-literacka układanka (prowadzenie Maria Berkan-Jabłońska)
  • 20.00 Co zjadł brat Jorge? Kilka słów o zagi-nionej księdze Arystotelesa – gawęda literacka Joanny Sowy
  • 20.25 – koncert muzyki włoskiej: piosenki w wykonaniu Ilario Coli i studentów italianistyki UŁ
  • 20.55 Umberto Eco – czytanie performatywne (2)
  • (przygotowała grupa „ot!czytanie”)
  • 20.55 Mnich mnichem, róża różą, a kto posprząta? – historycy wokół powieści Eco (Krzysztof Woźniak i studenci historii)
  • 21.15 – spotkanie z gościem Nocy, eseistą Dariuszem Czają (prowadzenie Krystyna Pietrych)
  •  22.00 – koncert: tango na akordeon i harfę – Duo Milonga (Aneta Janiszewska, Konrad Salwiński)
  • 22.20 Ultima Thule – Atlantyda Północy – gawęda żeglarza (Jarosław Dylewski)

Straszne sceny – czytanie performatywne kryminałów (Koło Naukowe Bibliotekoznawców)

Podczas Nocy zapraszamy na bookcrossing; tym razem zachęcamy przede wszystkim do wymieniania się kryminałami.