Dr Marcin Szymański - historyk, muzealnik i popularyzator wiedzy historycznej, regionalista. Autor i współautor książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych (m.in. Polskie piwo. Biografia; Łódź na wodach dziejów; Łódź. Kamienice). Kurator wystaw muzealnych, konsultant filmów i wydarzeń o charakterze historycznym. Szczęśliwy mąż i tata.
Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?
W trakcie studiów historycznych uderzyło mnie, jak mało wiemy o przeszłości, zwłaszcza najnowszej. Najczęściej zadowalamy się ogólnikami, tymczasem ja poszukiwałem bardziej satysfakcjonujących odpowiedzi. Okazało się, że gotowych odpowiedzi nie ma i trzeba samemu ich udzielić, a zacząć trzeba od źródeł. Wziąłem się więc do pracy.
Jaki wpływ na społeczeństwo wywiera Pana praca?
Należę do tych naiwnych, którzy wciąż twierdzą, że możemy się czegoś nauczyć z historii. Interesuje mnie głównie historia gospodarcza, a z niej można wysnuć wiele ciekawych wniosków, aktualnych również dziś. Chciałbym, aby osoby decyzyjne brały pod uwagę przeszłe doświadczenia i nie wprowadzały nas w te same pułapki.
Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?
Naukowiec to osoba poszukująca prawdy w swojej dziedzinie. Myślę, że to uniwersalne stwierdzenie dokładnie odzwierciedla to, czym powinniśmy się zajmować. Zadawać trudne pytania i poszukiwać prawdziwych odpowiedzi.
Więcej o pracy dra Marcina Szymańskiego
Pobierz bezpłatnie książkę Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000
Szeroko dostępne publikacje dra Marcina Szymańskiego
- Willa Geyera - Dom Lekarzy [dostępna w sprzedaży stacjonarnej]
- Dzieje Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie 1912-2022 [dostępna w sprzedaży stacjonarnej]
- Łódź. Kamienice
- Wielki przemysł, wielka cisza: łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000 (do pobrania bezpłatnie)
- Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta
- Polskie Piwo Biografia Historia Lekko Podchmielona
- Łódzka Elektrownia i Gazownia do 1939 roku
- Fabrykanci - burzliwe dzieje łódzkich bogaczy
- Browary Łodzi i regionu. Historia i współczesność
Materiał źródłowy: dr Marcin Szymański (Katedra Historii Polski Najnowszej, Wydział Filozoficzno-Historyczny)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.