Profesor dr hab. Agnieszka Salska urodziła się 28 maja 1940 r. w Łodzi. Swoje życie zawodowe i działalność naukową związała z Uniwersytetem Łódzkim – tu w 1963 r. zrobiła magisterium, w 1970 r. obroniła pracę doktorską, w 1982 r. otrzymała stopień doktora habilitowanego, a w 2005 r. tytuł profesora. Tu też powołała do życia Zakład Literatury Amerykańskiej, którym przez lata kierowała oraz pełniła funkcję dyrektora Instytutu Filologii Angielskiej.

Nie sposób mówić dziś o polskiej amerykanistyce, nie przywołując nazwiska prof. Agnieszki Salskiej, Jej naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego dorobku. Tworzyła amerykanistykę, kiedy ta dziedzina badań dopiero wyodrębniała się ze studiów anglistycznych. Dzięki swoim kontaktom z zagranicznymi ośrodkami naukowymi prof. Salska zdołała umieścić polską amerykanistykę, w tym także łódzki ośrodek, na międzynarodowej mapie. Przez sześć lat pełniła funkcje wiceprezes i prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych, by w dowód uznania otrzymać – jako pierwsza w historii tego stowarzyszenia – jego honorowe członkostwo. Uczestniczyła w pracach zarządu International Society for Contemporary Literature and Theatre oraz w działalności European Association for American Studies, wchodziła w skład rad redakcyjnych takich pism naukowych poświęconych studiom amerykanistycznym, jak „American Studies” czy „Polish Journal of American Studies” (oprócz udziału w radach innych pism: „Kwartalnika Neofilologicznego”, „Anglica Wratislaviensia”, „Text Matters”). Jako wykładowczyni, promotorka jedenastu doktoratów i recenzentka w wielu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich, wykształciła kadrę amerykanistów, dziś częstokroć powszechnie znanych i cenionych badaczy.

Profesor Agnieszka Salska, zajmując się różnymi obszarami literatury amerykańskiej, specjalizuje się w historii poezji XIX w. Zwłaszcza jeśli chodzi o badania nad spuścizną Walta Whitmana i Emily Dickinson, prof. Salska jest niekwestionowanym autorytetem o randze międzynarodowej. Obojgu poetom poświęciła szereg rozpraw publikowanych w Polsce i za granicą, m.in. jest współautorką The Emily Dickinson Handbook (University of Massachusetts Press, 1998). Pracą, która ugruntowała Jej pozycję jako jednej z najwybitniejszych badaczek poezji amerykańskiej XIX w. była monografia Walt Whitman and Emily Dickinson. Poetry of the Central Consciousness (University of Pennsylvania Press, 1985). Dobitnym świadectwem poważania, jakim cieszy się Pani Profesor, było ostatnio powierzenie Jej zredagowania tomu poezji Dickinson w Bibliotece Narodowej Zakładu Ossolineum. Jednym z najważniejszych osiągnięć prof. Salskiej jest powstała z Jej inicjatywy i pod Jej autorską redakcją dwutomowa, najobszerniejsza i do tej pory najbardziej aktualna Historia literatury amerykańskiej XX wieku, opublikowana w 2003 r. przez Wydawnictwo Universitas. Za to studium prof. Agnieszka Salska otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W dowód uznania Jej zasług, ale także wielkiego dla Niej szacunku grupa przyjaciół i współpracowników opublikowała w 2007 r. tom studiów Walking on a Trail of Words dedykowanych prof. Salskiej. Charakterystyczne, że wśród zaproszonych do napisania tej książki autorów prawie połowa to badacze zagraniczni, z ośrodków akademickich w Berlinie, Flensburgu, Hamburgu, Innsbrucku, Cambridge, Providence, Oakland, Minneapolis, Buffalo. Za swoją wszechstronną działalność prof. Salska była wielokrotnie wyróżniana, m.in. nagrodami Rektora UŁ, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Po przejściu na emeryturę prof. Agnieszka Salska pracowała na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.


Oprac. prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz