Doktor Alicja Zawadzka jest absolwentką kierunku geografia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego (1955). Bezpośrednio po ukończeniu studiów, w latach 1956–1963, nie pracując zawodowo, uczestniczyła w wykonywanych pod kierunkiem prof. Stanisława Zycha badaniach klimatologicznych, publikując pierwsze, współautorskie prace. Po utworzeniu na Uniwersytecie Łódzkim Katedry Meteorologii, Klimatologii i Hydrologii (1963) została w niej zatrudniona, na etacie starszego asystenta. Dalsza kariera zawodowa dr Alicji Zawadzkiej jest ściśle związana z Uniwersytetem Łódzkim.

W 1971 r. obroniła dysertację pt. Klimat i bioklimat Polanicy Zdroju (promotorem był prof. Stanisław Zych), uzyskując stopień doktora nauk geograficznych. Ukształtowane wówczas zainteresowania badawcze w znacznym stopniu nakreśliły przebieg Jej dalszej pracy naukowej, ukierunkowanej na zagadnienia z zakresu klimatu i bioklimatu miast, uzdrowisk, obszarów zurbanizowanych i rekreacyjnych. Analizowała również metody klasyfikacji warunków klimatycznych i oceny warunków środowiska w aspekcie jego prawidłowego wyzyskania i ochrony oraz biometeorologii człowieka. W sumie dorobek dr Alicji Zawadzkiej obejmuje blisko pięćdziesiąt prac naukowych, a jego dopełnieniem są referaty na wielu krajowych i zagranicznych konferencjach oraz staże naukowe (w Pradze, Brnie i Bratysławie).

Istotnym aspektem działalności zawodowej Pani Doktor był udział w pracach o charakterze aplikacyjnym, m.in. w ramach tzw. problemu węzłowego poświęconego zmianom w środowisku Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego (1980–1987), uczestnictwo w ogólnopolskich konkursach urbanistycznych (prace konkursowe z 1975 i 1977 r. uzyskały nagrody i wyróżnienia, a następnie zostały wdrożone do realizacji), monografie bioklimatu uzdrowisk polskich (1970–1978) czy udział w programie rządowym PR-5 w zakresie klimatu i bioklimatu obszarów zurbanizowanych (1977–1981). Doktor Zawadzka jest autorką i współautorką dwudziestu opracowań wykonanych dla potrzeb gospodarki narodowej, w tym również realizowanych w ramach tzw. problemów międzyresortowych, rządowych i węzłowych.

Doświadczenia badawcze dr Alicja Zawadzka efektywnie wykorzystywała w opracowaniach o charakterze dydaktycznym, będąc m.in. współautorką przewodnika do wykładów i ćwiczeń z biometeorologii człowieka czy uczestnicząc w opracowaniu struktury zatrudnienia geografów w świetle realizowanych programów studiów. W okresie pracy na UŁ Pani Doktor prowadziła różne zajęcia dydaktyczne dla studentów geografii, biologii, nauczycieli geografii oraz słuchaczy Podyplomowego Studium Kształtowania i Ochrony Środowiska UŁ. Pod Jej kierunkiem powstało siedemnaście prac magisterskich, z których kilka wyróżniono nagrodami.

Istotną częścią aktywności dr Alicji Zawadzkiej jest działalność społeczna. Należała do ZHP, ZSP, a od 1966 r. do ZNP. Od 1963 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, w którym przez kilka kadencji pełniła z wyboru różne funkcje w Zarządzie Oddziału Łódzkiego. Była jednym z członków założycieli Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, do którego należy od 1964 r. Przez wiele lat pełniła różne funkcje w Zarządzie Oddziału oraz w Zarządzie Głównym PTGeof. Uczestniczyła w pracach Towarzystwa Urbanistów Polskich, Naczelnej Organizacji Technicznej, Towarzystwa Biometeorologicznego oraz Sekcji Geografii Medycznej przy Polskim Towarzystwie Geograficznym.

W okresie pracy na Uniwersytecie Łódzkim wielokrotnie otrzymywała nagrody Rektora za pracę dydaktyczną, organizacyjną i naukową. W uznaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych, wychowawczych i społecznych dr Alicja Zawadzka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Złotą Odznaką UŁ (1984), Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Geograficznego (1986) oraz Medalem „UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce” (1996). Otrzymała również Honorowy Dyplom Uznania za Zasługi dla Rozwoju Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (1980).


Oprac. Prof. Krzysztof Fortuniak