Indeks wpływu ESG w szkolnictwie wyższym. SHIFT - nowy projekt na Wydziale Zarządzania UŁ

Na Wydziale Zarządzania UŁ startuje nowy projekt - SHIFT, który ma na celu wsparcie szkolnictwa wyższego w zakresie zrównoważonego rozwoju i praktyk włączających.

SHIFT to projekt realizowany przy wsparciu programu Erasmus+, mający na celu zwiększenie zdolności instytucji szkolnictwa wyższego do wspierania celów zrównoważonego rozwoju (SDG) poprzez realizację koncepcji ESG odnoszącej się do trzech kluczowych obszarów wpływu organizacji: środowiskowego (Environmental), społecznego (Social) oraz ładu organizacyjnego (Governance).

Logo projektu Shift i informacja o finansowaniu ze środków UE

Liderem projektu SHIFT jest University of Almeria w Hiszpanii. W skład konsorcjum projektowego wchodzą ponadto:

• Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (Polska)
  • University of Linnaeus (Szwecja)
  • Metropolitan University of Belgrade (Serbia)
  • IMPACTsci (Portugalia)
  • Helix-connect Europe (Rumunia)
  • ISQ e-learning (Portugalia)
  • ACEEU (Niemcy)

Z ramienia WZ UŁ w realizacji projektu udział biorą dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ (kierownik projektu) i dr Agata Rudnicka.
Partnerzy zaangażowani w realizację działań projektowych będą rozwijać współpracę międzynarodową i dzielić najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania koncepcji ESG w europejskim sektorze szkolnictwa wyższego.

Projekt SHIFT ma na celu wyposażenie kadr instytucji szkolnictwa wyższego w umiejętności oraz wiedzę niezbędną do skutecznego wdrażania i monitorowania praktyk ESG. Grupy docelowe projektu to w szczególności: osoby studiujące, nauczyciele i nauczycielki akademickie oraz pracownicy i pracowniczki administracyjne. W ramach projektu wypracowane zostaną następujące rezultaty:

• Strategia ESG: Plan dla instytucji szkolnictwa wyższego dotyczący ustalania i osiągania celów ESG, dostosowanych do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
  • Program edukacyjny: Asynchroniczne moduły szkoleniowe (e-learning) zaprojektowane w celu wspierania kultury zrównoważonego rozwoju i integracji wśród interesariuszy szkolnictwa wyższego.
  • Gra zwiększająca świadomość ESG w instytucjach szkolnictwa wyższego: Interaktywna gra zwiększająca świadomość wpływu i strategii ESG w szkolnictwie wyższym.
  • System certyfikacji: indeks wpływu ESG w szkolnictwie wyższym: Wyróżnianie instytucji szkolnictwa wyższego za "skuteczne praktyki ESG i wymierny wpływ".
  • Indeksu wpływu ESG (w otwartym dostępie): Narzędzie dla instytucji szkolnictwa wyższego do pomiaru i monitorowania standardów i praktyk środowiskowych, społecznych i zarządczych.
  • Analiza dojrzałości ESG: Pomoc dla instytucji szkolnictwa wyższego w poprawie ich zrównoważonego rozwoju.

Projekt SHIFT jest ważnym krokiem naprzód w promowaniu zrównoważonych i włączających praktyk w szkolnictwie wyższym. Wzmocnienie pozycji instytucji szkolnictwa wyższego i ich interesariuszy za pomocą narzędzi oraz wiedzy pozwalającej na integrację praktyk ESG wesprze potrzebne zmiany zarówno w otoczeniu wewnętrznym, jak i pozainstytucjonalnym. Partnerstwo nawiązane w ramach projektu SHIFT pozwoli na wypracowanie rezultatów pomocnych w nawigowaniu organizacji szkolnictwa wyższego w kierunku bardziej zrównoważonych i włączających praktyk. Projekt jest finansowany w ramach programu Erasmus+ i jest realizowany od września 2023 r. do lutego 2026 r.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie SHIFT i być na bieżąco z jego postępami, śledź kanały w mediach społecznościowych:
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/shift-project-he/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61557214167593