Punkt informacyjny Uniwersytetu Łódzkiego w Giessen, Niemcy

28 lutego delegacja Uniwersytetu Łódzkiego, pod przewodnictwem JM Rektora prof. Antoniego Różalskiego, podpisała w Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen memorandum poszerzające i ugruntowujące współpracę uczelni. Uniwersytety są partnerami już od 40 lat. Obie strony zadeklarowały otwarcie w najbliższym czasie punktów informacyjnych. Ich zadaniem będzie wzajemne prezentowanie uczelni, w tym udzielanie informacji na temat wspólnych projektów, programów wymiany, staży oraz badań.

 

JLU zadeklarował otwarcie punktu informacyjnego UŁ w głównym gmachu Rektoratu już w maju br. Prof. Dr Joybrato Mukherjee, Prezydent uczelni z Giessen mówi:

"Jesteśmy połączeni wspólnym rozumieniem tego, co oznacza bycie Europejskim Uniwersytetem. Nasze partnerstwo istnieje od ponad czterech dekad i jest wkładem w europejską solidarność i kształtowanie Europy w niespokojnych czasach politycznych."

Uniwersytet Łódzki w najbliższym czasie przygotuje punkt informacyjny niemieckiej uczelni. Zarówno UŁ jak i JLU w punktach informacyjnych przedstawią programy studiów, a studenci oraz pracownicy akademiccy dowiedzą się o możliwościach wymiany oraz o ich finansowaniu.

Uniwersytet Łódzki jest najsilniejszym partnerem JLU w zakresie mobilności: w ostatniej tylko dekadzie ponad 400 pracowników akademickich i około 600 studentów skorzystało z programu wymiany i współpracy w Giessen.

"Bardzo się cieszę, że Uniwersytet Łódzki również wkrótce będzie jeszcze bardziej obecny i widoczny w Giessen. Uniwersytet Justusa Liebiga jest najważniejszym partnerem strategicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Nasze dwa uniwersytety zbliżą się jeszcze bardziej do siebie w czasach pełnych wyzwań " - mówi prof. dr hab. Antoni Różalski.

W Giessen byli również Prorektor ds. Współpracy Krajowej i Międzynarodowej prof. Paweł Starosta, Lilianna Lato (Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą) i Joanna Korczyńska (Zastępcą Dyrektora Centrum Nauki UŁ).

Od 1978 r. JLU i Uniwersytetem Łódzkim intensywnie współpracują. Partnerstwo obejmuje prawie wszystkie wydziały Uniwersytetu Łódzkiego. W szczególności UŁ bierze udział we wspólnych badaniach z partnerem z JUL: Center for Eastern European Studies (GiZo) oraz Research Unit for Holocaust Literature . Takie partnerstwo jest świetnym przykładem międzynarodowej współpracy uniwersyteckiej i aktywnego międzynarodowego porozumienia. Niemieckie Biuro Wymiany Akademickiej (DAAD) finansuje partnerstwo obu uczelni w ramach Programu Partnerstwa Wschodniego.

Więcej o obchodach 40-lecia współpracy pomiędzy JLU i UŁ:

https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/koncert-orkiestry-uniwersytetu-im-justusa-liebiga


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/