Smak polskich Świąt – zagraniczni studenci UŁ na wigilijnych obiadach

Grzybowa, pierogi, karp i inne smakowite dania – prawie dwustu studentów Uniwersytetu Łódzkiego z całego świata zasiadło przy wigilijnych stołach podczas zorganizowanych przez uczelnię dwóch uroczystych obiadów świątecznych. Oprócz tradycyjnych potraw studenci wzięli udział w świątecznym quizie, mogli poznać polskie tradycje, ale przede wszystkim mieli okazję do rozmów.

od lewej: Sławomir Rudziński (Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców), Liliana Lato (dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą), Weronika Ćmielewska (BWZ), Anna Stolarek (BWZ)
Liliana Lato opowiada o idei obiadów wigilijnych UŁ

Bożonarodzeniowe tradycje i wigilijne potrawy

Studenci i studentki z całego świata (m.in. Ukrainy, Hiszpanii, Włoch, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Libanu, Zimbabwe, Filipin, Egiptu) zasiedli do wigilijnych stołów w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. W atmosferę polskich świąt i towarzyszące jej obyczaje wprowadzili studentów pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

Jak co roku Uniwersytet Łódzki ma przyjemność pokazać słynną polską gościnność swoim zagranicznym studentom. Organizowany dla nich uroczysty obiad wigilijny to jedno z takich wydarzeń, które od wielu lat łączy gości z różnych stron świata przy jednym stole. Przy tradycyjnych, wigilijnych potrawach, pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą opowiadają studentom o polskich świątecznych zwyczajach i wspomnieniach z nimi związanych. Zawsze cieszymy się, gdy możemy podzielić się tą atmosferą choć z częścią naszych studentów

– mówiła Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego.

Całość zakończył quiz dla uczestników sprawdzający wiedzę o polskich zwyczajach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkań wywiązały się ciekawe dyskusje o panujących tradycjach – mimo, że w niektórych kulturach też świętuje się Boże Narodzenie, to jednak potrawy są w wielu krajach zupełnie inne.

Ponad 2600 zagranicznych studentów UŁ z 95 krajów

Na uroczyste obiady świąteczne zapraszani są przede wszystkim zagraniczni studenci I roku. Dla wielu z nich, pochodzących z całego świata, jest to pierwsza okazja do spotkania w tak licznym gronie z koleżankami i kolegami z innych krajów, a także z przedstawicielami uczelni.

Obecny na obiedzie wigilijnym prof. Artur Gałkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. systemu akumulacji i transferu punktów ECTS mówił:

Obiad wigilijny ze studentami zagranicznymi jest autentyczną okazją, aby naszych międzynarodowych gości zapoznać z jedną z ważniejszych polskich tradycji. Niezależnie od pochodzenia, języka, religii, świąteczne spotkanie przy stole pozwala wszystkim poczuć się, jak w rodzinie. O poznanych zwyczajach, prezentach, kosztowanych potrawach i wigilijnej atmosferze studenci będą z pewnością pamiętać i opowiadać swoim bliskim oraz przyjaciołom. Relacje ze spotkania prowadzone były wręcz na żywo za pomocą telefonów.

Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje ponad 2600 studentów z 95 krajów. Od lat spotkania świąteczne cieszą się dużą popularnością.

Fotorelacja z obiadów świątecznych na UŁ

Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ

Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR UŁ

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.