Projekcja niemieckiego reportażu pt. „Geheime Reichssache Kinderlager – Schicksale in Polen”

Miejsce wydarzenia: Harcmistrza Aleksandra Kamińskiego 27a, 90-219 Łódź
Czas: 17 maja 2024 (piątek) 10:00 - 12:00

W piątek, 17 maja br., o godz. 10.00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego (ul. A. Kamińskiego 27a) odbędzie się projekcja niemieckiego reportażu pt. „Geheime Reichssache Kinderlager – Schicksale in Polen” autorstwa Klausa Bednarza, korespondenta zachodnioniemieckiej telewizji ARD w Warszawie. Projekcję filmu poprzedzi wstęp historyczny dr. Andrzeja Janickiego (kierownik Działu Zbiorów Muzeum).

Plakat wydarzenia

Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z Panią Barbarą Paciorkiewicz, która będąc polskim dzieckiem w okresie II wojny światowej, została poddana germanizacji. Dyskusję ze świadkiem historii poprowadzi dr Ireneusz Piotr Maj (Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu).

Program wydarzenia:

10:00 - 10:10 Powitanie gości:

• prof. dr hab. Dariusz Jeziorny,prof. UŁ (Dyrektor Instytutu Historii UŁ)
  • dr Ireneusz Piotr Maj (Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu)

10:10 - 10:20 Wstęp wprowadzający w tematykę reportażu (dr Andrzej Janicki - kierownik Działu Zbiorów Muzeum)

10:20 - 11:10 Projekcja reportażu „Geheime Reichssache Kinderlager – Schicksale in Polen”

11:10 - 11:45 Rozmowa ze świadkiem historii - Panią Barbarą Paciorkiewicz – przedstawicielką ofiar germanizacji

11:45 - 12:00 Pytania od uczestników wydarzenia

12:00 Zakończenie

Reportaż "Geheime Reichssache Kinderlager – Schicksale in Polen" przedstawia losy polskich dzieci uprowadzonych i germanizowanych przez nazistów. To poruszająca historia o okrucieństwie wojny i bohaterstwie zwykłych ludzi, którzy ratowali życie najmłodszym.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu i zapoznania się z tą ważną historią.

Wydarzenie na Facebooku

Dodatkowe informacje: