Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów

Opis zadań

Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów powstała w 1992 roku. Tworzy ją zespół Badaczek i Badaczy żywo zainteresowanych Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Nasze działania naukowe są bardzo różnorodne. Obejmują politykę wewnętrzną i zagraniczną, historię, badania społeczeństw oraz szeroko pojęte studia kulturowe. Dzięki temu możemy budować pełny, interdyscyplinarny obraz państw północnoamerykańskich.

Dzielimy się naszą wiedzą na specjalności American Studies w ramach studiów licencjackich w języku angielskim oraz na specjalności interamerykańskiej w ramach studiów magisterskich w języku polskim. Zarażamy naszą pasją wiele osób, które chętnie dołączają do działającego przy naszej Katedrze Koła Naukowego. Dzięki temu nie tylko pogłębiają wiedzę, ale także uczestniczą w atrakcyjnych wydarzeniach i wyjazdach.

Oferujemy interdyscyplinarny program nauczania, w ramach którego obok przedmiotów poświęconych polityczno-historycznej, kulturowo-społecznej i medialnej specyfice Stanów Zjednoczonych, studenci mają unikatową możliwość intensywnej nauki języka hiszpańskiego. Bogata oferta dodatkowych zajęć w ramach naukowego Koła Amerykanistyki i Mediów, klubu filmowego, wizyty w amerykańskich placówkach i spotkania z amerykańskimi profesorami i artystami dodatkowo aktywizują studentów, zachęcają do pogłębienia wiedzy o Ameryce i mediach oraz stymulują rozwój umiejętności komunikacji społecznej, stwarzając przyjazną atmosferę do studiowania pełną ciekawych i inspirujących spotkań i wydarzeń.

Nasza oferta programowa pozwala wzbogacić wiedzę o kompetencje z zakresu międzynarodowej problematyki ekonomicznej i politycznej oraz mediów (film, TV, prasa, reklama komercyjna i polityczna) w drodze poznawania i czerpania przykładów z najbardziej rozwiniętego ekonomicznie, technologicznie i militarnie kraju świata. Pracownicy Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów mają duże doświadczenie w nauczaniu na poziomie uniwersyteckim. Każdego roku do naszego zespołu dołączają profesorowie z amerykańskich uczelni, kierowani do nas m.in. w ramach prestiżowego programu Fulbrighta.

Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w centralnych i lokalnych urzędach administracji państwowej, w placówkach dyplomatycznych, agencjach PR i reklamowych oraz w prasie, radiu i telewizji. Wielu z nich założyło własne czasopisma, pełnią funkcje dyrektorów fundacji, radnych i asystentów członków parlamentu. Studenci naszych programów zyskują wyjątkową szansę studiowania w ponad 20 uczelniach europejskich w ramach unijnego programu wymiany studenckiej ERASMUS PLUS. Mogą również korzystać z wymiany studenckiej z partnerskimi uczelniami amerykańskimi.

Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów

• Składowa 43 pokój: 202 90-127 Łódź